| Girly97 a întrebat:

Cateva sfaturi pentru primul interviu la locul de munca imi puteti oferi?

2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Nu spune " Nu stiu! "
Ocoleste subiectul saca poti
Invata despre firma, angajator
Prezentabil sa arati
Fara batai din maine si picioare
Uita te in ochii angajatorului dar nu insistent de parca l-ai omara.
Sa ai un raspuns pentru : de ce la noi?
Unde te vezi peste 5 ani?

| NLS a răspuns (pentru Crackman):

Foarte bune sfaturile de mai sus.
As veni cu cateva completari.
1) nu doar "nu stiu" trebuie evitat, ci si exageratul/mintitul.
Nu mentiona nimic in plus, ce iese din sfera competentelor sau calificarilor tale. (dar nu e oricum cazul la tine, daca nu ai avut activitati de voluntariat, caci de lucrat nu ai mai lucrat)

2) trebuie sa fii sigura pe tine. Si cum ti s-a zis anterior sa nu ai emotii, sa nu dezvolti ticuri de moment.
Si in nici un caz nu te uita in jos. Incearca sa asculti cu atentie ce esti intrebata si sa dai raspunsuri scurte, la obiect, fara sa te lungesti inutil.

3) Si sa fii constienta ca e un concurs. Sunt multi altii care vin la acel interviu si ar putea ocupa acel post.
Trebuie sa dai dovada ca esti serioasa, (se pot baza pe tine ca nu vei face prostii, nu vei fura...).

4) ar fi indicat sa mai ai cateva ATU-uri, calitati, abilitati, care nu sunt trecute in CV, si pe care sa le poti scoate la lumina, in caz ca esti intrebata.
Tot aici ai putea studia inca o data CV-ul, chiar daca l-ai trimis deja.
In caz ca descoperi ceva ce lipseste, vei avea raspunsuri pregatite.
Daca tu descoperi ceva ciudat in CV, si angajatorul va descoperi asta cu siguranta... si vei fi chestionata.

5) angajatorul te poate intreba despre punctele tale forte sau slabe. si aici trebuie sa raspunzi cu abilitate, nu ai voie sa minti dar nici intr-o lumina proasta nu e bine sa te pui singura

6) intereseaza-te despre activitatea firmei, si daca se poate, istoria ei in mare (ce produce, ce a produs in trecut).

7) tinuta prezentabila dar DECENTA.

8) sa vorbesti tare, suficient de repede (sau dupa caz, de incet pentru a fi inteleasa). E o situatie foarte jenanta daca fie tu, fie angajatorul veti fi nevoiti sa intrebati: "nu va suparati, puteti repeta?"

9) la intrebarea: "sunteti dispusa sa prestati ore suplimentare", e o problema delicata (cel putin la firmele mici).
Dar oricum, daca iti doresti jobul, e bine sa raspunzi afirmativ, specificand "in limita posibilitatilor".

10) fa cateva repetitii inainte