| Girly97 a întrebat:

Mi-am gasit primul loc de munca si astept sa fiu sunata pentru data si ora la care voi merge la interviu. Aveti cateva sfaturi pentru o tanara de 19 ani eleva in clasa 11 care nu are experienta in munca dar este dornica si deschisa?

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Buna! Arata-i si angajatorului aceeasi atitudine. Arata-i ca esti ''dornica de munca'',asa cum ai si spus. Daca te accepta fara experienta si vreun curs/studiu,inseamna ca iti da o sansa de a-ti incerca abilitatile. Comporta-te decent,dar in acelasi timp,fa-o natural, invata-te sa fi politicoasa din fire. Munceste, munceste si iar munceste. Doar asa iti poti pastra locul de munca si primi salariul, prin munca. Fa-ti prieteni pe acolo. Sa fi in relatii bune cu cei cu care lucrezi si cauta sa nu ii acorzi atentie patronului tau daca acesta nu te baga in seama, pentru a nu parea vreo lingusitoare. Vezi-ti de treaba si asteapta sa fi rasplatita. Mai mult ca sigur iti vei primi banii pentru munca depusa. Spor la lucru! Sanatate!

| Girly97 explică:

O sa incerc sa imi fac prieteni dar sper sa nu am probleme si sa fiu considerata "cea mica" si sa isi bata cineva joc de mine...

| Donsavas a răspuns:

Incearca sa arati ca varsta biologica conteaza mai putin. Totusi, nu cauta sa te axezi pe aspectul acesta. Tu te duci acolo sa muncesti. Restul vor veni de la sine. O persoana matura psihic, se vede indirect, nu trebuie sa te zbati tu pentru a arata ceva. Spor in toate!

1 răspuns:
| CPAElites a răspuns:

Esti sigura?
Ti-au spus asa "Te vom contacta noi"?
Sunt sanse foarte mari sa nu primesti niciun telefon!

| Girly97 explică (pentru CPAElites):

Mi-am gasit primul loc de munca intr-un supermarket Mega Image si sunt sigura ca sunt foarte seriosi, m-am intalnit azi cu sefa si cateva viitoare colege si mi-a spus ca ma va chema zilele astea la interviu. happy Voi lucra doar vineri, sambata si duminica deci nu voi avea deloc probleme cu liceul.