| anonim_4396 a întrebat:

Cati dintre voi ati citit opera politica a lui Eminescu? Cum vi se pare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

F buna. Scrisa intr-un stil caustic. Are ca fundament criticile aduse politicienilor vremii, in special celor cu origini neromanesti. Avind in vedere tineretea lui, Eminescu frapeaza prin dezinvoltura cu care ataca tot felul de personaje de diferite ranguri din politica timpurilor. De asemenea, se lanseaza in polemici dure cu adversarii de la "Romanul", sau cum spunea Eminescu "Pseudoromanul". Remarcabila, ca orice a ramas de la Eminescu. Aceleasi personaje pe care le ataca Eminescu populeaza scena politica si actualmente.

1 răspuns:
| galileo a răspuns:

Ceau. Opera politica a lui Eminescu reprezinta articolele publicate de acesta in care critica diverse partide politice, sau chiar casa regala. Nu am citit-o dar din ce am auzit, Eminescu si-a spus punctul de vedere fara ai pasa de ofensele aduse politicienilor.winking