| KindKid17 a întrebat:

Cati elevi pot fi maxim intr-o clasa?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

La mine sunt si clase cu 38 de elevi chiar daca limita ar fi "teoretic" situata mult mai jos.

Depinde ce director ai... in anumite cazuri conteaza si decizia consiliului de administratie.

Totul tine de motivul tau. Daca ai un motiv bun atunci te poti muta, daca nu atunci la anul...

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca 40. Noi atatia am fost la liceu.

| Violleta2022 a răspuns:

| N0xEterniS a răspuns:

Art. 63
(1)În învăţământul preuniversitar, formaţiunile de studiu cuprind grupe, clase sau ani de studiu, după cum urmează:
a)educaţia antepreşcolară: grupa cuprinde în medie 7 copii, dar nu mai puţin de 5 şi nu mai mult de 9;
b)învăţământul preşcolar: grupa cuprinde în medie 15 preşcolari, dar nu mai puţin de 10 şi nu mai mult de 20;
c)învăţământul primar: clasa cuprinde în medie 20 de elevi, dar nu mai puţin de 12 şi nu mai mult de 25;
(la data 30-Dec-2013 Art. 63, alin. (1), litera C. din titlul II, capitolul III modificat de Art. I, punctul 9. din Ordonanta urgenta 117/2013 )
d)învăţământul gimnazial: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 12 şi nu mai mult de 30;
(la data 30-Dec-2013 Art. 63, alin. (1), litera D. din titlul II, capitolul III modificat de Art. I, punctul 9. din Ordonanta urgenta 117/2013 )
e)învăţământul liceal şi profesional: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;
(la data 30-Dec-2013 Art. 63, alin. (1), litera E. din titlul II, capitolul III modificat de Art. I, punctul 9. din Ordonanta urgenta 117/2013 )
f)învăţământul postliceal: clasa cuprinde în medie 25 de elevi, dar nu mai puţin de 15 şi nu mai mult de 30;
(la data 30-Dec-2013 Art. 63, alin. (1), litera F. din titlul II, capitolul III modificat de Art. I, punctul 9. din Ordonanta urgenta 117/2013 )
g)învăţământul special pentru elevi cu deficienţe uşoare şi/sau moderate: grupa care cuprinde în medie 10 elevi, dar nu mai puţin de 8 şi nu mai mult de 12;
h)învăţământul special pentru elevi cu deficienţe grave: grupa care cuprinde în medie 5 elevi, dar nu mai puţin de 4 şi nu mai mult de 6.

Surse -
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=221317
https://www.portalinvatamant.ro/......-5603.html

| KindKid17 explică (pentru N0xEterniS):

Anul trecut, am fost clasa a 10a si am fost 14 tot anul. Cum de nu s-a desfiintat clasa?

| Volsvagan70 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Am avut 35 de elevi in clasa a 5-a. Minciuni slabe...

| m1dn1gh7 a răspuns:

Clasele de uman gata si cate 40, 40 si ceva. Depinde de generozitatea directorului.

| Anuket a răspuns:

32,depinde și câte bănci pot fi în clasă. De obicei sunt 25-28

| AnoAnonima0 a răspuns:

24.

| annempx a răspuns:

Nu stiu sigur, dar n-am auzit de clase cu peste 35 de copii. Deci cred ca MAXIMUUUUUUM 40

| Supicadepui a răspuns:

40?