| Liviu_DN a întrebat:

Ce a spus la telefon pentru. prima data inventatorul telefonului?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

2...10...2...10..., a asta era proba de microfon... laughing
Se aude?! laughing
Mai conteaza ce a spus?
Bine ca l-a inventat! happy

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Nu este ton" big grin

carla
| carla a răspuns:

Telefonul a fost inventat de Alexandre Graham BELL în 1876. Elisha GRAY a inventat un telefon cu un prototip asemanator al lui Graham Bell, dar A.G.Bell este recunoscut ca inventatorul telefonului, pentru ca el a depus Brevetul inventiei cu doua ore înaintea lui Gray.

| wizard_cristi a răspuns:

Aloooooo sunt eeeeeu Picasssssssooooooooo... laughing tongue

pupimik
| pupimik a răspuns:

Si eu cred ca a spus "alo" big grin

| monicaclaudia a răspuns:

Istoria :Telefonul
Primul telefon sa născut în 1877. Se pare ca, într-adevăr, un italian, Antonio Meucci a inventat un dispozitiv de acest gen. Dar soluţia a fost răspândita de Alexander Graham Bell, care a fost numit la Bell Telephone Company, prima companie de telefonie major în istorie. Se pare ca prima comunicare "interurbana" a fost între New York şi Boston în 1884.
Timp de mai multi ani noul instrument a rămas doar la privilegiul de câteva persoane. Numai după primul război mondial, situaţia a început să se schimbe.
Primul telefon mobil a fost inventat în 1947, dar primul "celular " s-au născut în 1979 şi au fost puse pe piaţă în 1983.
Primul apel telefonic international a avut loc în 1878 între biroul de telegraf la Tivoli şi Quirinale, resedinta Regelui unde a fost construit de Bell, două receivere conectat la liniile existente de telegraf, 29 km lungime. Regele a ascultat la telefon simfonii, o baladă, efectuate de un tenor, un Sonata pentru o vioara si o poezie de" Prati", dar inca nu era încă clar la ce telefonul ar putea servi, daca este un instrument de divertisment, sau, mai degrabă, pentru comunicarea interpersonală.
e o ora am citit tot ceea ce era de citit in legatura dar prima fraza zis la telefon ( nu exista, sau nu o gasesc eu ((

| JayLeno a răspuns:

Hello! happy

| gabriellas a răspuns:

Alo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a spus nimic, a ridicat receptorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-a zis inventatorul telefonului?
daca eu as fi fost inventatorul, as fi zis:
"functioneaza! am reusit! aici alfa"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles in limba italiana (conform info de la monica claudia)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Who is there? :O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey pisi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt uimit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mister Watson, come here! I want to see you!" (Domnule Watson, vino aici! Vreau sa ne vedem!).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pronto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alo, proba de sunet! la cine am nimeri