| Djdkdk a întrebat:

Ce alfabet folosesc japonezii in viata de zi cu zi? Cateva sfaturi pentru a invata japoneză, niște aplicații, site-uri, etc?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Au trei tipuri de scriere și le folosesc pe toate, combinate. laughing
Hiragana (în general), katakana (neologisme, cuvinte împrumutate din engleză) și kanji (astea trebuie interpretate și trebuie să înveți vreo 2000 pentru început, cu toate citirile lor).
Hiragana și katakana = 46 de sunete, gasesti silabarele pe net, după ce le înveți la perfecție, te apuci și de vocabular, și de kanji.

În vreo 2-3 ani o să poți să te numești vorbitor începător de japoneză laughing.

Sfaturi: ai multă răbdare și nu te apuca dacă nu ai de gând să te ții de asta, pentru că tot ce înveți se uită foarte repede, e important să fii constant și să iei totul în serios (chiar și chestiile care pot părea stupide, ca ordinea liniilor la kanji sau învățatul citirii chinezești la toate kanji, pe lângă citirile japoneze, sunt importante pentru că uneori se folosesc și alea, trebuie doar să ghicești contextul).

Site-uri în română nu prea sunt, dacă știi bine engleză caută tofugu.

| Djdkdk explică (pentru supadeceapa):

Am inteles ca alfabetul(alfabeturile de fapt)si in general scrisul si cititul reprezintă partea mai grea..Despre gramatica ce poti sa imi spui?

| supadeceapa a răspuns (pentru Djdkdk):

Gramatica e cea mai ușoară parte, e logică, doar că e foarte multă laughing.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista alfabet la japonezi, ei au cate un catacter pentru fiecare cuvant si in jur de vreo 4000 de caractere in total.
Din pacate, cum nu stim japoneza, nu putem sa-ti indicam site-urile japoneze.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Annastassia, nu au un caracter pentru fiecare cuvânt, fiecare kanji are 3-5 citiri și înțelesuri diferite în funcție de context laughing.

https://jisho.org/search/%23kanji%20火

| Ineys a răspuns:

Anime-uri. E ca si cand te uiti la filme in engleza si inveti engleza. Mai de balta asa, dar merge.

| Djdkdk explică (pentru Ineys):

Din cauza animeurilor am pus intrebarea happy