| alex495 a întrebat:

Ce anume face ca fatul sa fie de sex feminin sau masculin?

Răspuns Câştigător
| Deliiiia a răspuns:

Buna, celula sexuala masculina(spermatozoidul) determina sexul copilului. Atat spermatozoidul, cat si ovului contin cate 23 de cromozomi(22 de autozomi si in heterozom). Spermatozoidul poate avea heterozomul X sau Y, iar ovulul doar X. La fecundatie vor reface un set complet de 46 de cromozomi, intrucat toate celulele, cu exceptia gametilor, au 46 de cromozomi. Astfel, copilul va avea 44 de autozomi si 2 heterozomi, care daca ambii sunt X copilul va fi fata, iar daca unul este X si celalalt Y copilul va fi baiat.

3 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Cromozomii ei determina sexul fatului. Daca sunt xx este fata, daca sunt xy este baiat.

| CdeMetal a răspuns:

Cromozonii.
XX-Fata
XY-Baiat
Dacă vrei să afli mai multe:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cromozom

| alex495 explică (pentru Deliiiia):

Ok, si ce anume face spermatozoidul sa aiba heterozomul X sau Y?