| FataOreo a întrebat:

Ce anume vom invata la istorie si geografie in clasa a5a? Adica despre romani, greci etc. sau geo Europei... FUNDITZZA

Răspuns Câştigător
| andreeauta1999 a răspuns:

Da eu am trecut a6a detalii andreea_rikki_h2o2000

5 răspunsuri:
| diamar a răspuns:

La istorie vei studia antichitatea.
la geografie notiunile vor fii foarte diversificate.

| TEDY2012 a răspuns:

La geografie parca in clasa a 5 a invatai lucruri fundamentale, iar la istorie preistoria si antichitatea

| Kronix a răspuns:

În afară sa ne criticăm unul pe altu am decis să te ajut puțin. La geografie vei incepe prin a învăța puțin despre sistemul nostru solar. El cuprinde următoarele : Planetele( Numar, Denumire ),Cometele,asteroizii, posibil despre centura Kepler( cea care delimitează inelul interior de cel exterior ) după care vei trece la structura Terrei, dacă profesorul este binevoitor vă va spune și despre structura soarelui, iar la urmă v-a incepe geografia plictisitoare(din punctul meu de vedere ). La istorie vei incepe cu începuturile civilizației.Pe noi ne-a învățat și evoluția omului.( Homo - habilis până la Homo Sapiens-Sapiens. Dar asta depinde de profesor căci în programa școlară nu spune de așa ceva. )

| FataOreo explică (pentru Kronix):

Oooh, lume noua! Sincer, eu inca cred ca strumfii te-au pus sa spui asta...

| LoreDana_5768 a răspuns:

La istorie se invata incepand cu era preistorica pana la daci si romani, iar la geografie cum s-a format pamantul, din ce s-a format, si lucrurile de inceput : ce este vegetatia, cate tipuri de vegetatie exista, clima, relief, etc.