| Avon_8981 a întrebat:

Ce ar trebui sa intelegem prin Constitutiile din Romania? Mai exact Constitutia din 1866, Constitutia din 1923, Constitutia din 1938, Constitutiile Comuniste si Constitutia din 1991.
Daca se poate un scurt rezumat despre fiecare in parte,sa inteleg despre ce e vorba.
Vreau sa invat logic, nu sa tocesc!
Multumesc anticipat pentru ajutor. O sa va rasplatesc!

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Buna. Inca mai tin minte istoria romanilor ( fiind la mate-info... deci e bine). Constitutia reprezinta legea fundamentala a unui statbig grin

De retinut este faptul ca, Constitutia din 1866 a fost prima constitutie romaneasca, care are ca model constitutia Belgiei. prin aceasta constitutie, tara Romaneasca ( cum era numita in secolul Luminilor adica sec. 18) se va chema Romania.
Tot in aceasta lege ( ca sa nu repetam termenul ''constitutie'') se declara ca Romania este o monarhie constitutionala ereditara ( adica nu se mentiona suzeranitatea otomana si protectoratul Marilor Puteri).

Prin aceasta Constitutie are loc si separarea puterilor in stat:
-legislativa -> parlament
-executiva -> Guvern
judecatoreasca-> Judecator.
Tot aici are loc si votul cenzitar( votul in functie de avere se mai cheamabig grinhappy

Atributiile domnitorului erau mentionate, conform Constitutiei din 1866:
-drept de veto
- moneda proprie ( leul)
-incheie tratate etc

Cam asta a fost COnstitutia din 1866

Constitutia din 1923 era mult diferita de prima constitutie.
De marcat este faptul ca s-a adoptat la 5 ani dupa incheierea celui de-al doilea razboi mondial. Aceasta constitutie cuprindea 9 titluri si 138, denumita ''Constitutia Unificari''' pentru ca de data aceasta era si pentru TRansilvania, Bucovina, Basarabia, care inainte de 1918 erau sub ''jugul'' marilor Puteri.

Despre COnstitutia din 1938, stiu doar ca a fost o constitutie adoptata dupa modelul nazist.In orice caz, era o constitutie DURA.

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Cand am zis ca'' Constitutia din 1923 era mult diferita de prima constitutie.
De marcat este faptul ca s-a adoptat la 5 ani dupa incheierea celui de-al doilea razboi mondial'' imi cer mii de scuze. Era primul, nu al doilea.

3 răspunsuri:
| Avon_8981 explică:

Multumesc foarte mult pentru ca te-ai chinuit sa imi explici si mie!

| Ionut_Aurelian_Gheorghe_1990 a răspuns:

Si eu am nevoie!