| harciog a întrebat:

N-am sa inteleg niciodata prostia asta de la noi.Ponta,in frata noului insucces,a declarat ca trebuie constitutia modificata. Daca este constitutie nu inteleg cum de poate interveni orice guvern s-o modifice in interes propriu? Sau de ce se mai numeste constitutie cind practic ar trebui sa se numeasca simplu;"Program,USL sau PDL,sau PSD de guvernare"? Sint curios, constitutiile celerlonte state democrate tot atitea interventii si modificari au suferit?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stai linistit ca nu se modifica asa usor Constitutia, este o cale destul de lunga si anevoioasa si nu depinde de Guvern.
Si alte constitutii mai sunt modificate din cand in cand, atunci cand este nevoie. Numai bine!

| fulgerul a răspuns (pentru Ioandelasal):

De ce oare nu citesc toti raspunsurile tale? Cum poti fi atat de calm si echidistant, cand eu mor pentru. o cauza? Nu am dormit nopti intregi, citind si incercand sa inteleg Constitutia.De ce 6-3 si nu 5-4?

| Ioandelasal a răspuns (pentru fulgerul):

1.Nu stiu, intreaba-i.
2.Sunt prea in varsta si asa imi este si firea.
3.Fiindca asa prevede legea Curtii Constitutionale.

| fulgerul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bun! Corect! Mi-ai inchis gura.Acum pe ce tema mai avem dialog? Poate pe tema aceea pt.care am nevoie de o consultatie juridica.I-mi este jena sa abuzez de tine si cunostitele tale, insa tare bine mi-ar prinde bine un prieten, chiar si virtual sa ma consilieze.

| Ioandelasal a răspuns (pentru fulgerul):

Si ce te retine? N-are de ce sa-ti fie jena, imi face placere sa raspund, indiferent daca pe site sau pe privat. Scrie-mi pe privat si o sa-ti raspund tot asa. Noapte buna!

regis
| regis a răspuns:

Ce e asa greu de inteles? Basescu a declarat de mai multe ori, inclusiv de doua ori in scris, ca demisioneaza cu conditia revizuirii Constitutiei.

| harciog explică (pentru regis):

Hai lasati-o-n balta.Inca o incercare de demitere a presedintelui si cei doi vor capata statut de comici.Nici o alta grija pentru tara, absolut nici una decit singura directie bolnava de acum, de a demite presedintele.Si asta de cind au inceput sa capete putere.Astora le spuneti voi oameni politici seriosi? Nici Basescu n-o fi dar nici asa doi pacalici.

| regis a răspuns (pentru harciog):

Pe mine unul ma doare la basca de cei doi mascarici, intamplator avem acelasi tel: sa scapam de marinar. Eu nu am vorbit insa de o noua incercare de demitere, asa cum insinuezi in acest ultimul raspuns, ci doar iti lamuream motivul pentru care Ponta a declarat ca doreste revizuirea Constitutiei.
Dar daca tot ai adus vorba, eu unul cred ca o constitutie s-ar putea limita la 10 articole de baza, care sa nu fie modificate macar vreo 300 de ani.
Cat timp Constitutia este insa un adevarat roman, ea trebuie periodic revizuita si adaptata timpurilor. A nu se intelege ca sunt sustinatorul revizuirii propuse de Ponta sau de Basescu, dar evident ar trebui clarificate unele aspecte.

| Arthur a răspuns:

Sire, după metoda rusească : din greşeală în greşeală până la victoria finală.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Incearca numai sa vezi cam cate amendamente are Constitutia americana; mai multe decat articole, asa ca, stai calm. Orice Constitutie se mai schimba.

| Hombre a răspuns:

Pai tu multe nu intelegi, pai daca o constitutie a fost prost conceputa si nu corespunde realitatii timpului de ce sa nu fie modificata mai basistule? Mai schimba si tu iapa băi catârule ca te-ai ramolit de tot.

| fulgerul a răspuns:

Harcioage tata, un pic de mila iti cer, pentru. cei faultati de marinel.Stai calm, savureaza aceasta victorie, lasa gusterii sa se lamenteze.Problema este ca avem de furca dupa publicarea in M.O. Oricum sunt varza, lasa-i sa-si linga ranile in tacere.Ba,cand le explicam ca gresesc, ei pe ce lume traiau?

| MMihai a răspuns:

Ponta ori este idiot, ori este omul lui Băsescu, ori (este și idiot și omul lui Băsescu).
De fapt, este clar, că Ponta, este omul lui Băsescu, și certurile dintre cei doi, sunt numai pentru proști.

| soby47 a răspuns:

Wow toti basistii au venit aici sa comenteze laughing. Voi aveti adunare generala anuala/saptamanala pe TPU sau cum?

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu te mai chinui să o înţelegi, că nici beat nu reuşeşti.
Mai bine râzi de toţi, căs urâţi şi proşti.

| lucian007 a răspuns:

Vrei sa stii idc se intampla asta? Pentru ca tineri de azi nu mai stiu ce e ala patriotism...ori asta ori le e frica ca isi vor pierde locul de munca. Daca te uiti la proteste vei vedea ca doar cei batrani se agita iar tineri, in numar mic, stau si ei p'acolo.Degeaba s-au jertfit atia in razboaie si la revolutie daca tara noastra a ajuns pe mana unui bisnitar.Acum e razboi intre presedinte si guvern si cine cade la mijloc? NOI! In alte tari constitutiile lor nu aveau dc sa se modifice pentru ca aia sunt oameni normali iar cand nu le convine ceva ies in strada calumea nu ca noi.Stiu ca nu are mare legatura cu subiectu, scuze ca m-am aprinslaughing