| Λndrei a întrebat:

Ce ar trebui să știe un student de automatică și calculatoare la finalizarea studiilor?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Sa proiecteze, sa asigure, sa repare, sa instaleze, sa intretina orice sistem ce are in componenta sa obligatoriu un sistem mecanic, unul electronic si unul informatic. Sa luam spre exemplu un autovehicul. Partea mecanica este evident motorul, sau partile motorului care sunt in miscare, cat si celelalte piese. Partea electronica este din nou evident tot ce este alimentat de curent electric(faruri, becuri, motorase etc). Partea informatica, sau calculatorul, este calculatorul de bord(nu sunt sigur daca asa se numeste) care comanda tot. Daca unul dintre sisteme se strica, tu ar trebui sa detectezi imediat problema si sa o remediezi avand cunostintele necesare.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce a invatat in facultate. Logic, nu?

| Λndrei explică (pentru darrio2007):

Și ce a învățat în facultate!?

| darrio2007 a răspuns (pentru Λndrei):

Tot ce tine de specificul facultatii.

| Λndrei explică:

Mă interesează ce se studiază acolo, ce limbaje de programare știe și la ce nivel. Cât de bine știe să scrie codul pentru un program.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui sa stie ce invata. Daca te bazezi strict pe ceea ce se face la facultate nu ai sa stii nimic, nimic ce poti folosi la un job

| neutrino a răspuns:

Nimic mai mult si nimeni nu-i cere decat ceea ce a studiat in facultate: dar sa stie bine!