| T30D0RA a întrebat:

Ce ar trebui schimbat la învățământul românesc?

Răspuns Câştigător
| Claudia_3811 a răspuns:

Muuulte.
In primul rand numarul mare de ore si materia foarte incarcata!
In al doilea rand sa nu se mai faca atat de multe schimbari, in fiecare an si la sfarsit de a 8 a si la sfarsit de a 12 a!
In al treilea rand ar trebui sa ne stimuleze sa invatam, sa primim noi cei care invatam o bursa nu numai alocatia aia amarata care o primeste si un repetent!
Si in ultimul rand ar mai fi multe de adaugat dar ma abtin, ca oricum nu rezolv nimic, in cele din urma!

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Totul.
Pa, pa.

| georgesur a răspuns:

Intrebarea ta este retorica!
Este suficient sa citesti ultimele 20-30 de intrebari si sa numeri cite greseli de ortografie sunt, cite intrebari sunt stupide (sau extrem de simple), citi incearca sa rezolve/copieze de pe situri teme, cam care sunt preocuparile...Si nu ei sunt de vina, ci SCOALA, si SOCIETATEA cu noile modele(vezi PITZIPOANCE/COCALARI/MANGLITORI/MANELISTI/TUPEISTI...)

| Arthur a răspuns:

Profesorii dezinteresaţi de actul educaţional - reorientaţi spre alte meserii; Părinţii conştientizaţi de necesitatea întreţinerii unui dialog permanent şcoală - părinte -elev; şcolile gândite şi împărţite pe trei nivele de instruire a elevului : ajutătoare, medii şi înalte, după posibilităţi şi aptitudini - acest lucru făcut chiar din clasa întâi.

| User a răspuns:

-sa fie o luna de scoala/an
-ore sa se tina lunea si martea
-cate o ora, de la 10 la 11 [ca la 8 e prea devreme yawn ]
-orele alea sa fie de educatie fizica [adica fotbal]

Daca s-ar face asa eu as fi multumit.

| Cronki a răspuns:

Atrag atentia, nu ma adresez elevilor care, chiar invata ceva in anii petrecuti in scoala. Multa, multa stima profesorilor care isi dau silinta pentru ca eleviii lor sa ajunga oameni. Ei sunt rezultatul pozitiv al invatamantului romanesc.
In rest invatamantul in Romania e fraf si pulbere.In zadar sistemul ne indoapa cu materie 10-12 ani, caci tara asta pute de "tarani"neciopliti.

| Pupily92 a răspuns:

Ce NU ar trebui schimbat? laughing nimic nu-i bun.multe teme, referate, invatat mult, 7 ore pe zi, profesori degenerati, mobilier vechi, scoala nevaruita de pe timpul lui Ceasca...

| ☻⊥ÃÐяٱąи☺Mẵ®ί∂η™♂╚» a răspuns:

Totul infara de in invatarea romaneasca este recunoscuta in lume

| dulcika_3604 a răspuns:

Sa se mai reduca din lectiiiiii

| alexa18 a răspuns:

Buna, atat cat despre profesori...ar trebui ca unii sa se preocupe mai mult de predat ( cunosc profesori care nu sunt asa cum ar trebui sa fie). Vorbind despre elevi, trebuie sa se schimbe. Sa nu mai vina cu bautura, tigari la locul unde invata. Cat despre invatamant, sa se faca scoala generala in clasele 5-8, nu 5-9. Cam atat.
Pa, pa!

| Đοαr eu şi ατâτ ♥ a răspuns:

Tot ...ca nimic nu`i bun
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatatul pederost si implementarea devizei ca asta este, asta sunt si mai mult, daca nu e nu e si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca as zice sa pornim de la 0, as exagera.
Sunt multe lucruri nerezolvate, tratate cu indiferenta sau nebagate in seama. Noua lege, admiterea la liceu, noul bacaloreat mi se par prea iesite din comun. Macar sa le lase pe acestea, nu dupa cateva luni sa apara cu alte idei stralucite.

| Termopile a răspuns:

Tot

| BeatriceKnowles a răspuns:

TOOT trebuie schimbat!

Răspuns utilizator avertizat