| pix a întrebat:

Ce argumente pro sau contra aveti in legatura cu bombardamentele de la Hiroshima si Nagasaki?happy

6 răspunsuri:
| camy417 a răspuns:

Singurul argument pro pe care l-am gasit e ca unii oamenii au invatat ca nu ar trebui sa se repete acest lucru. restul sunt negative pentru ca a fost doar o strategie pentru as asigura castigul in razboi, o stategie in urma careia au murit o multime de oameni mai putin sau mai mult vinovati

| Shatteredx a răspuns:

Nu cred ca exista vreun argument pro in macelarirea a doua orase intregi, copii, femei, batrani inofensivi doar pentru a castiga un razboi impotriva Germaniei, sau pentru a te razbuna pentru un atac la Pearl Harbour care oricum a fost planuit de americani

| pix explică (pentru Shatteredx):

Mie mi se pare destul de sadic faptul ca americanii au vrut sa vada ce rezultat are aceasta bomba si asupra oamenilor..desi stiau k e nimicitoare (din cate am inteles l au luat ca pe un experiment)

| Shatteredx a răspuns (pentru pix):

Da, what does this button do?

| pix explică (pentru Shatteredx):

Absolut nimichappy

| Sakurasou a răspuns:

Nu mi s-a parut deloc corect ceea ce au facut americani, doar pentru a-si asigura castigarea razboiului.
Japonia ar fi rezistat cu siguranta daca nu erau bombele atomice.