| boomoom a întrebat:

in legatura cu teoria creationismului. ce argumente aveti? pro si contra!

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu poti sa aduci argumente cand vorbesti de creationism ...creationismul se bazeaza pe credinta oarba, si este singura lui arma

| boomoom explică (pentru Apache):

Pai de exemplu ca toti ne botezam,asta inseamna ca, credem in dumnezeu, sau de ce maimutele nu au mai evoluat si ele...

| Apache a răspuns (pentru boomoom):

Pfff...ok 1 ) cati ani ai.ca sa stiu cum iti explic
2 ) chestia cu botezul!
. Chiar crezi ca esti botezat fiindca crezi in Dumnezeu? poate la unii, dar in general esti botezat...fiindca asa trebuie!
Esti botezat ca sa nu comenteze lume,, De ce nu ti-ai botezat copilul,, sa nu se uite babele ciudat la tine.etc
Pana la urma tu ai fost intrebat daca vrei sa fii botezat.sau nu?
2 ) Maimutele nu au evoluat la fel ca noi, din cauza ca ...nu aveau de ce!
Noi ne tragem din africa.mai precis din vestul ei!
Iar acum cateva milioane de ani, clima era diferita ...mult mai calda, si cu vegetatie mult mai luxurianta!
Cand a inceput desertificarea Africii *sahara nu exista pe atunci * maimutele s-au vazut nevoite sa coboare pe sol si sa se descurce *pentru ca copacii mureau *
Si asa de la maimuta am ajuns la homo erectus, mai apoi la homo sapiens. homo sapiens sapiens.etc
Nu au evoluat toate maimutele, pentru ca clima nu s-a desertificat egal in toata africa!
In sud cel putin maimutele nu aveau probleme. deci de ce sa coboare din copaci?
Au evoluat numai 0, 1 % din maimute ...si alea nu de capul lor,ci din pricina faptului ca erau novoite datorita schimbarilor de clima!
restul logic ca au ramas in copaci. cand ti-e bine ramai unde e bine nu?
Sunt multe chestii pe care crezi ca le stii, si religia le explica dar nu e asa...
Cerceteaza si apoi crede, aplica deviza umanismului din Italia