| SellyStefy00 a întrebat:

Ce as putea citi in vacanta de iarna? Sunt in clasa a 6 a. Si as vrea ceva mai interesant deoarece trebuie sa fac si rezumat... Da-ti mai multe sugestii! Va rooog!

13 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Intreab-o pe olimpica de pe TPU :http://www.tpu.ro/utilizator/iwvs

| deeadeea111 a răspuns:

Tom sawer si cinci pepper mititei

| filaret03 a răspuns:

Iarna pe ulitalaughing

| Empathizer a răspuns:

Incearca sa citesti carti in care e vorba despre copii de varste apropiate de a ta. Uite cateva sugestii:
- "Anii magariilor", de Branko Ćopić (o sa mori de ras citind-o)
- "Stalky & Co", de Rudyard Kipling (pentru ca nu ma pot abtine sa-ti recomand carti care te fac sa razi cu lacrimi)
- "Cismigiu et comp.", de Grigore Popescu Bajenaru, un roman cu mult umor despre viata de licean intre cele doua Razboaie Mondiale
- "Micul lord", de Frances Hodgson Burnett, e un roman aproape la fel de scurt ca o nuvela si emotionant de la cap la coada, absolut imposibil sa nu-ti placa.
- "Cuore", de Edmondo de Amicis, un roman cu si despre copii, in care fiecare capitol e o poveste in sine.
- "Morcoveaţă", de Jules Renard, un roman scurt despre un copil pistruiat cu tot felul de probleme
- "Doi ani de vacanta", de Jules Verne, e un roman ceva mai lung, dar cred ca te-ar prinde lectura destul de tare ca sa o citesti pana la sfarsit. E vorba despre niste copii care naufragiaza pe o insula si reusesc sa se descurce singuri
- "Ultima poveste", de Radu Tudoran, e si ea o lectura captivanta despre niste copii care se maturizeaza in timpul razboiului.
- "Gelsomino in tara mincinosilor", de Gianni Rodari, o lectura usoara si amuzanta

| Stella17 a răspuns:

Buna ai pute-a sa citesti:
Hagi Tudose
Amintiri din copilarie
Craiasa Zapezii
Tovarasii de drum

| 21Ratio a răspuns:

"Insula misterioasă" de Jules Verne
"Omul invizibil" de H. G. Wells
"Poveste de Crăciun" de Charles Dickens
"Căpitan la 15 ani" de Jules Verne
etc.

| PrinceOf a răspuns:

Buna si eu sunt in a 6a si eu iti recomand :Ocolul lumii in 80 de zile, Ciresarii, La medeleni, Singur pe lume, Robinson Crusoe.

| karminuta a răspuns:

Ciresarii;
Jurnalele lui Stefan;
Jurnalele vampirilor;
Cercul secret;
Fetele Gallegher;

| SellyStefy00 explică:

Sau niste povesti... Adica na nu neaparat o carte ca daca citesc o poveste [ sau ceva de genu adica mai scurte ] pot sa citesc mai multe si am si timp ca o carte nu stiu daca o citesc ca eu nu sunt asa genu care sa-mi placa sa citesc laughing [ adica invat bine dar nu-mi place sa citesc

| Christian_Ionut_1993 a răspuns:

Depinde poti citi Aminitiri din Copilarie, Basme, Hanul Ancutei! Crede-ma sunt bune, si eu am trecut prin cls a6a si-ti vor trebuii!

| Andronache_Sorin_1996 a răspuns:

Poti citi:insemnarile unei pustoaice, poveste de craciun sau tabara

| SellyStefy00 explică (pentru Andronache_Sorin_1996):

Insemnarile unei pustoaice am citit-o Volumul 1, dar mersii oricum :*

| Florinuta2000 a răspuns:

Buna si eu sunt in clasa a 6 a si vreau sa citesc Craciunul lui Poirot de Agatha Christie. Iti recomand si tie sa citesti carti scrise de Agatha de ex Crima din Orient Express sau Crima din Mesopotamia, nu o sa te plictisesti big grin