| nicoleta24 a întrebat:

Ce ati face daca ati avea la servici un coleg care bea prea mult? cum l-ati ajuta? cum i-ati explica ca bautura nu e buna?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In primul rand te felicit ca te-ai gangit la colegul tau pentru a-l ajuta sa scape de acest viciu. Trebuie sa stii, daca nu constientizeaza singur de problema sa, va fi greu sa-l determini sa nu mai bea. Bautura este un viciu la fel ca oricare altul, iar cel viciat nu realizeaza ca este sub influenta acestuia. Daca sunteti colegi buni, mai mult prieteni, poti avea o discutie cu el despre aceasta problema. Trebuie sa fii diplomata, sa nu intri direct in subiectul "bautura", dar puterea exemplului inca functioneaza. Ii poti da exemple de oameni care s-au ratat din cauza bauturii, care si-au pierdut job-urile, familia si au ajuns pe strazi. Trebuie sa-i vorbesti ca unui prieten drag pe care vrei sa-l ajuti. Sigur iti va spune ca nu bea...asa fac toti. Dar poti sa-i spui ca ceilalti colegi vorbesc pe la spate despre el si ca ar fi pacat sa-si piarda slujba din cauza bauturii. Arata-i ca te implici si ca vrei sa-l ajuti. Astfel va fi mai receptiv. Este greu, dar nu imposibil iti doresc succes si multa rabdare... fapta ta va salva un om!