| GulDan a întrebat:

Ce au descoperit Romanii de-alungul timpului? Si a fost scrisa Romania cu ceva in cartea recordurilor?

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Romanii sau românii?
În limba română, de aproape 70 de ani numele de popoare( naţionalităţi), luni, zile nu se mai scriu cu majuscule.
Curios! Acolo unde trebuie scris cu majuscule scrieţi cu literă mică şi...viceversa.

| GulDan explică (pentru corolav):

Da Curios! Ca uni de pe TPU stau si critica intr-una.

| corolav a răspuns (pentru GulDan):

Acolo unde este de corectat e bine a se corecta, pentru cel ce nu ştie, şi acesta, în loc de a se supăra, de a răspunde obraznic, ar trebui mai degrabă să mulţumească.
Aşa mi se pare cît se poate de normal.
Dacă ţi-ar fi spus acest lucru mama ta sau tatăl tău, tot aşa ai firăpuns?

| corolav a răspuns:

Biospeologia = Emil Racoviţă

regis
| regis a răspuns:

Romanii au descoperit si mai ales au inventat multe lucruri importante pentru istoria omenirii.
Imi vin acum in minte insulina, efectul Coanda, stiloul, avionul cu reactie, laserul.
In cartea recordurilor aparem cu destul de multe performante, majoritatea insa puerile, asa cum spune @Benessere. Mai sunt totusi si unele performante cat de cat notabile, cum ar fi apararea de catre Helmuth Duckadam a tuturor celor 4 penalty-uri executate in finala Cupei Campionilor Europeni din 1986.

| AHappyDay a răspuns:

Ce au descoperit romanii: prostia si drumul spre dezastru.
In Cartea recordurilor: nu cred poate doar cu lucruri rele gen cel mai prost...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e tema. Dar in Cartea recordurilor au intrat cu lucruri puerile, nu lucruri serioase.

| CannbalCorpse a răspuns:

Injectia cu insulina – Nicolae Paulescu
Avionul cu Reactie – Henri Coanda
Gerovital – Ana Aslan
Vaccinul antiholeric – Ioan Cantacuzino
Stiloul – Petrache Poenaru
Scaunul ejectabil – Anastase Dragomir
Pila Karpen – Nicolae Vasilescu-Karpen
Cibernetica – Stefan Odobleja
Tunul Basilic – Orban
Diorama – Grigore Antipa

| Zebastian a răspuns:

Mai multe raspunsuri gasesti in acest video : http://www.youtube.com/watch?v=-dZGDy45ZeI

Pt mine cartea recordurilor nu face cat cea mai ieftina carte dintr-o biblioteca.