| MikeZG a întrebat:

Ce avantaje sunt daca faci bilingv engleza?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantajul si caracteristica principala a unei clase bilingve este ca limba straina respectiva este tratata in mod egal ca si limba materna. Adica aceasta este un instrument de comunicare intre elevi si profesori, si nu doar o limba de studiat. In plus la sfarsitul clasei a 12 a poti da un atestat la limba engleza care cu siguranta iti va aduce avantaje in viitor.

| MikeZG explică (pentru anonim_4396):

Pai am inteles ca poti da un atestat(Cambridge) chiar daca nu faci bilingv. Atunci mai are rost sa il faci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MikeZG):

Tu ai intrebat care sunt avantajele, eu ti-am raspuns. Acum tu decizi, daca are rost sau nu sa urmezi bilingv engleza, sa dai atestat, etc. Tu stii cel mai bine ce perspective de viitor ai si daca acel atestat te ajuta la ceva.

| Mihhaaiii a răspuns:

Pai.nu vreau sa fiu inteles gresit, dar nu prea sunt avantaje daca faci filologie. Profesorii sunt foarte indulgenti cu voi, notele sunt foarte mari dar degeaba...matematica nu mai faci din clsX parca, deci daca vrei sa dai la o facultate ce necesita matematica, nu prea ai sa poti...