| anonimbuc21 a întrebat:

Ce capitole mai importante sa învăț la istorie pentru bac? Ce pica oare?

Răspuns Apreciat de Editori
| DanielVălean a răspuns:

Încă de când începusem și eu clasa a 12-a, același lucru mă tot întrebam. Astfel, am început sa caut tot mai multe simulări anterioare și probe din anii anteriori, ba chiar olimpiade. Am ajuns la concluzia că niciun subiect nu putea să nu conțină cele 3 mari lecții principale: autonomii locale, stat român modern și tot ce ține de comunism în România. Bazându-mă pe ipoteza asta, am învățat din răsputeri lecțiile astea și, spre norocul meu, doar astea mi-au și fost la bac. Subiectul 1 - stat român modern, subiectul 2 - comunism, subiectul 3 (eseul) - autonomii locale, evul mediu.
Așadar, dacă ar fi să mă întrebi pe mine, aceste 3 lecții ți le-aș recomanda să le știi dumnezeiește. De asemenea, nu te încurajez să mergi doar pe aceste variante, s-ar putea să mă înșel, iar ultimul lucru pe care ți l-ai dori ar fi să asculți de un necunoscut de pe TPU laughing
Îți urez mult spor!
PS: la istorie la bac cel mai important e să știi cum să rezolvi eficient cerința. Nu întotdeauna posesia informației te va ajuta să iei punctajul.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar comisia celor 4 profesori care au facut subiectele, pot stii. Dar cum sunt tinute secret pana in ziua examenului, nu le poate ghicii sau stii, nimeni!

Asadar, iti dau un singur sfat util: repeta toata materia, fiindca nimeni nu stie, ce se va da anul acesta.

| gabicoo a răspuns:

"Ghicii" / "știi"?
Of! Oooof!
Greu ie limbul român!