| Loreleia a întrebat:

Ce carti de autori romani va mai amintiti din liceu?

Răspuns Câştigător
| cristi a răspuns:

Ion- M. Sadoveanu, Morometii-Marin PredaPadurea Spanzuratilor-L. Rebreanu, Maytrei-M. Eliade, De veghe in lanul de secara-numai stiu cine, .si mai sunt si altele

11 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Enigma Otiliei mi-a placut foarte tare.

cami
| cami a răspuns:

Daca vrei o sugestii.incearca
Anna Karenina.de Lev Tolstoi.
Oamenii de paie de Michael Marshall
Veronika se hotaraste sa moara de Paulo Coelho
Povestea tarfelor mele triste - Gabriel Garcia Marquez
De ce fierbe copilul în mămăligă - Aglaja Veteranyi
Papillon de Henri Charierre
...incearca`le pe toate!

daniela
| daniela a răspuns:

O gramada... incepand cu Concert de muzica de Bach cartea care mi-a mancat zilele (nu am putut sub nicio forma sa o citesc si in a XII era sa ramant corijenta pentru unica data la o materie) pana la cel mai iubit dintre pamanteni, trecand prin Enigma Otiliei, Ion, Crai noi de curte veche, La Medeleni, Elevul Dima..., Ciresarii...

eileen
| eileen a răspuns:

Morometii va ramane in topul meu, apoi Enigma Otiliei, Ion, Ultima noapte. si multe altele. Avem scriitori talentati!
Acum mi s-a facut pofta si am sa ii mai recitescwinking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Mie mi-a placut mult "ultima noapte"big grin

| anonim a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni, mi-a placut foarte mult, insa sunt foarte multi autori pe care ii citesc cu placere, fac aici referire la cei romani.

| kh1ss a răspuns:

Mircea eliade - maitreyi

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

In viata mea nu am citit nicio carte de vreun autor roman.Consider ca cele mai bune carti vin din literatura Rusa, niste capodopere exceptionale, nu e nevoie sa dau exemple, iar cand vreau sa ma relaxez citesc Agatha Christie, un adevarat maestru al romanelor politiste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lorelei, patul lui procust, ultima noapte...etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drace, prea multe, da' daca vrei recomandari... mmmm... cauta "Potirul sf.Pancratiu", rizi pina te sufoci happy, cazi oriundea ai fi, cazi din pat, cazi de pe scaun, leaga-te cu scoci inainte sa nu te spargi laughing

| simona_6417 a răspuns:

BALTAGUL