| KatyyLWA a întrebat:

Ce carti imi recomandati?[am 13 ani]nu vreau Jule Verne sau ceva de genul asta...am citit Divergent de Veronica Roth si mi-a placut...deci?

17 răspunsuri:
| AnnaLooove a răspuns:

Eu am citit,, Fablehaven" de Brandon Mull, primul si al doilea volum(doar atatea au aparut) si mi-au placut la nebunie! Genul cartii este de fantezie. O gasesti pe www.pravaliacucarti.ro!
La fel de mult mi-au placut cartile,, Charlie Bone" de Geny Nimmo
(tot pe acelasi site o gasesti"
Si poti incerca,, Colectia aventura" de la editura adevarul. Sunt foarte frumoase cartile!
Eragon Si Copii Lampii fermecate( nu mai stiu autorii, dar poti cauta pe net).

Sper ca o sa-ti placa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot 13. Harry Potter! Nu judeca cartea inainte sa o citesti. Poate crezi ca e "prea de copii", dar nu e asa. Si are de toate: aventura, drama comedie... si nu are introduceri lungi si plictisitoare. Personajele sunt tridimensionale, au si calitati, si defecte. In carte nu exista nici o Mary Sue sau Gary Stu. Scriitoarea te face la un moment dat sa placi cand a murit un personaj si peste cateva pagini sa razi la vreo gluma. A creat nu numai o poveste, ci si o lume a vrajitorilor care are propriul minister, propriul sistem de invatamant, sport si trupe rock. Citeste-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai aici http://lecturirecenzate.ro/, în partea de jos a paginii, o listă cu lecturile recomandate, pe clase.

| YONTU a răspuns:

Iti recomand Jurnalul unui pusti(Jeff Kiney).
Au aparut primele 5, celelalte 3 vor aparea in 2013!

| KatyyLWA explică (pentru YONTU):

Am citit...stiam ca dunt doar 4.sau ai pus si Jurnalul "meu"[cel pe care il completezi]

| JeffRider93 a răspuns:

Volumul urmator e la fel de reusit."Insurgent".

| Mihaii24 a răspuns:

Nu mai citi porcarii de la autori straini. Nu o sa te ajute cu nimic in clasele a7a si a 8a. Cel mai bine pentru tine,si iti recomand,autorii romani. Geo Bogza, Mihai Eminescu, Vasile Alecsandri, Caragiale (O scrisoare pierduta. O ador!), si multe altele! BAFTA! big grin

| KatyyLWA explică (pentru Mihaii24):

Am incercat sa citesc Elevul Dima dintr-a saptea de mihail drumes si nu-mi place.Am incercat si ate carti de genul asta dar nu ma atrag...

| Mihaii24 a răspuns (pentru KatyyLWA):

Ai citit Adolescentul miop de Mircea Eliade? big grin E destul de interesant. Poate nu te atrag dar o sa ai mare nevoie de ele.

| Gorath a răspuns (pentru Mihaii24):

Porcării de autori străini?! Mi se pare mie sau tu eşti genul de puşti pănâ în 14 ani, îndoctrinat în aşa fel de părinţi şi profesori încât ajunge să considere literatura universală o prostie şi că nimic nu mai există decât Eminescu şi Alecsandri? Să ştii că atitudinea asta nu te ajută cu nimic, ba chiar pierzi enorm, pentru că sunt milioane de cărţi de autori străini geniali, deci afirmaţia ta e total eronată.

| CreierSupersonic a răspuns:

Singur pe lume/Old shutterhand/winetou

| 0Denis0 a răspuns:

Deci daca vrei carti cu autori straini iti zic cateva :
Stapanul dinozaurilor- Justin Richards
Academia cosmarurilor- Dean Lorey
Codul Haosului- Justin Richards
Mostenirea ucigasa- Gareth P. Jones
Focul din adanc- Chris D'Lacey
Sherlock Holmes- Arthur Conan Doyle
Alcatraz si bibliotecarii malefici- Brandon Sanderson
Inima de piatra- Charlie Fletcher
Sper ca te-am ajutat laughing. Cauta numa pe google sa vezi cum arata cartea si o scurta descriere la fiecare poti gasi. Una cel putin o sa iti placa.

| 0Denis0 a răspuns:

Doar pentru timp liber nu pentru scoala desigur laughing.

| Stonely a răspuns:

Citeste in continuare Jule Verne e foarte frumos

| KatyyLWA explică (pentru Stonely):

Nu ai inteles... jule verne am incercat sa citesc si dupa primele 5 pagini m-am plictisesc...nu-mi plac cele de genul jule verne

| coxicool99 a răspuns:

Eu iti recomand sa citesti Ioan Slavici-Moara cu Noroc,Mara,Comoara,Budulea Taichii,Popa Tanda, Vatra Parasita, La Rascruci, Gura Satului, Padureanca sunt Romane si Nuvele sau ai putea sa citesti Baltagul de Mihail Sadoveanu este cel mai potrivit pentru varsta ta si este interesant.

| ppaulica a răspuns:

Singur pe lume - Hector Malot
La Medeleni - Ionel Teodoreanu
Stejarul din Borzești - Nicolae Gane
Fram - Cezar Petrescu
Aventurile lui Tom - Mark Twain
Heidi - Johhana Spyri
Comoara din insula - Robert L. Stevenson (RECOMAND!)