| youcon a întrebat:

Ce carti trebuie citite pentru clasa a-x-a la profilul mate-info?

4 răspunsuri:
| anyia a răspuns:

Ion Creanga-Povestea lui Harap Alb;
Mihail Sadoveanu-Cealalta Ancuta(din volumul Hanul Ancutei);
Mircea Eliade-La tiganci/Secretul doctorului Honigberger;
Liviu Rebreanu-Ion;
George Calinescu-Enigma Otiliei;
Camil Petrescu-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi;
Marin Preda-Morometii;
Alexandru Macedonski-Poezii:Rondelul rozelor ce mor;
George Bacovia-Poezii:Lacustra, Plumb;
Tudor Arghezi-Poeziitonguesalmi, Flori de mucegai;
Lucian Blaga-Poezii:Gorunul, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii;
Ion Barbu-Poeziibig grinin ceas redus, Riga Crypto si lapona Enigel;
Nichita Stanescu-Poezii:Leoaica tanara, iubirea;
I.L.Caragiale-O scrisoare pierduta;
Eugen Ionescu-Cantareata cheala;

Din cate stiu, astea sunt in programa scolara, plus altele din literatura universala care insa sunt facultative.

| ZiZan a răspuns:

Enigma Otiliei
Maitrey
Nunta in cer
Concert din muzica de Bach
Ultima de dragoste, intaia noapte de razboi
Ion
Padurea Spanzuratilor
--> eu sunt profil umanist, dar romana este aceeasi, adica nu stiu eu pe astea le-am citit! Multa bafta!happy

| Licurici_2266 a răspuns:

Ion, de Liviu Rebreanu, Enigma Otiliei, de George Calinescu, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, de Camil Petrescu si Morometii, de Marin Preda. Harap alb, Cealalta Ancuta. Lectura placutahappy

| Fluturemov a răspuns:

Ion de Liviu Rebreanu
Mara de Ioan Slavici
Ultima de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu
Enigma Otiliei
Maitrey
Concert din muzica de Bach
Povestea lui Harap-Alb
si poezii de Eminescu, Bacovia, Arghezi, Ioan Barbu etc.
Cel putin eu astea le-am facut dar depinde si de profesor unele e posibil sa le faci in casa 11a. Spor la citit!