| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti trebuie pentru UMF specializarea Asistenţă Medicală Generală, daca stie cineva va rog? Student sau fost/viitor student..as vrea sa achiziționez cateva manuale in avans sa învăt pentru anul viitor. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Daca vrei sa inveti pentru primul an de facultate (deci nu e vorba de pregatire de admitere), poti sa iti cumperi singura diverse tratate si atlase (cum sunt Netter, Papilan), in functie de cursurile care se predau. Cealalta varianta este sa astepti sa se inceapa scoala, pentru ca in general fiecare prof are manualul lui scris sau va trimite cursurile (unii profi obliga sa le cumperi manualul), deci de invatat se invata din ce dau ei. Daca vrei sa iei de acum ceva, va fi ajutator, dar nu poti invata exact-exact ce faceti in primul an (chiar daca stii ce cursuri sunt, nu ai idee cu ce va incepe proful vostru anatomia; sunt profi care schimba ordinea cursurilor de la un an la altul). Asa ca cele doua variante sunt sa iei ce consideri tu ok si sa inveti singura de acolo, sau cumperi manualele profilor si inveti in timpul anului.