| DianaDiana58 a întrebat:

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un copil pentru a deveni elev?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"CAPITOLUL VIII - Elevii :

SECTIUNEA 1 - Dobandirea calitatii de elev

Art. 91. - Orice persoana, indiferent de sex, rasa, nationalitate, apartenenta politica sau religioasa, care este inscrisa in unitatea de invatamant si participa la activitatile organizate de aceasta, are calitatea de elev.
Art. 92. - (1) In invatamantul primar (clasele I-IV) si in ciclul gimnazial al invatamantului secundar inferior (clasele V-VIII), calitatea de elev se dobandeste in urma solicitarii scrise adresate de parinti sau tutori legali catre unitatea de
invatamant de stat ori particular. Parintele sau tutorele legal are dreptul de a alege forma de invatamant si felul educatiei copilului minor.
(2) In ciclul inferior al liceului si in scoala de arte si meserii (clasele IXX), in invatamantul secundar superior (ciclul superior al liceului), in anul de completare si in invatamantul postliceal, inscrierea elevilor se face pe baza regulamentului de admitere sau a criteriilor generale elaborate de Ministerul
Educatiei si Cercetarii, in limita numarului de locuri din planul de scolarizare.
Inscrierea in ciclul superior al liceului, cursuri de zi, se poate face in primii 2 ani de la absolvirea ciclului inferior al liceului/anului de completare, daca la data inceperii anului scolar elevul nu a depasit varsta de 18 ani.
(3) Elevii promovati vor fi inscrisi de drept in anul urmator de studiu, daca nu exista prevederi specifice de admitere in anul respectiv.
(4) Elevii repetenti, retrasi sau exmatriculati cu drept de reinscriere, din invatamantul de zi, se pot reinmatricula, la cerere, la acelasi nivel, ciclu de invatamant si, dupa caz, ruta de profesionalizare, la invatamantul de zi, in urmatorii 2 ani consecutivi, redobandind calitatea de elev. Inscrierea acestora la alte forme de invatamant se poate face si dupa mai mult de 2 ani. Elevii de la celelalte forme de invatamant, repetenti, retrasi sau exmatriculati cu drept de reinscriere, se pot reinmatricula, la cerere, la orice forma de invatamant, cu
exceptia celui de zi. Reinmatricularea acestora se poate face si dupa mai mult de 2 ani scolari." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| stefaniastefi a răspuns:

Sa invete si sa vina imbracat decent la scoala. (uniforma)