| andytza a întrebat:

Ce considerati ca este mai fundamental in educatia unui copil? Scoala sau familia?( Mai nou unii merg la scoala doar pentru prezenta, pentru a se intalni cu prietenii, pentru a fuma sau pentru a face misto de cineva. Sunt si familii in care un copil nu poate vedea decat violenta si multe alte aspecte negative care ii pot influenta perspectiva de viata! ) Atunci ce e mai fundamental?

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Pai amandoua formeaza personalitatea unui om. In familie, de obicei, copiii sunt invatati sa faca lucruri bune, cand ajung la scoala, incearca sa aplice ce au invatat acasa, in 7 ani, dar acolo vede cum alti copii se comporta contrar a ceea ce a invatat el acasa. Aici depinde de copil cred... si de cat de bine i s`a "implantat" educatia acasa. E adevarat ca mai tarziu, in liceu, se intetesc exemplele negative pentru copil, dar mai intervine si alegerea tanarului: isi poate alege sa faca sau nu ce i se pare moral sau ce nu i se pare tocmai ok. Aici mai intervine si anturajul. Dar oricum ar fi, ambele- familia, scoala- sunt au o importanta fundamentala pentru formarea unui tanar.

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Mediul familial isi pune clar amprenta in educatia copiilor. Nu degeaba sunt pomeniti mereu cei sapte ani de acasa. Parintii au rolul hotarator in sprijinirea copilului cel putin pana la 18 ani cand este major.

cami
| cami a răspuns:

Amandoua au influentele lor.
E problema fiecaruia sa faca ce vrea cu viitorul lui. Este o vorba ( un fel de schema ) :
In viata poti sa :
-furi :
-si sa fii prins sau nu
-sa muncesti:
-cu capul sau cu bratele.

Acum, tu alegi.
Fundamental, pana la urma e si mentalitatea lui. Educatie, aleasa, profesori bine pregatiti, dar daca de el nu se prinde nimic, ce sa-i faci?

nony
| nony a răspuns:

Fundamentale sunt amandoua.In familie iti formezi marea parte a personalitatii, a caracterului tau ca om, iar scoala il finiseaza.Important este sa acumulezi cat mai multe cunostinte, pentru ca viata este o loterie, sansa.Nu stii niciodata cine te apreciaza pentru ceea ce stii, si intr-o secunda viata ta poate lua o intorsatura la 180º. Educatia + cei 7 ani de acasa, fac diferenta intre invingator si pierzator (in viata)

| Kassandra1408 a răspuns:

Negativ te poate influenta atat familia care e narrow-minded cat si scoala prin cercurile de prieteni. Familia trebuie sa invete copilul cum sa se comporte in societate si sa-l atentioneze de pericolele ce pandesc la fiecare colt. Scoala trebuie sa ii dea o educatie adecvata si sa-l invete diferenta dintre bine si rau, ajutandul sa ia cele mai bune decizii pentru viitorul lui.

| Artemiss a răspuns:

Amandoua sunt importante, dar fiecare are rolul ei. Consider ca mediul familial isi pune mai adanc amprenta asupra unei persoane.Inainte sa te duci la scoala, stai multi ani acasa, ani in care inveti multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In scoala acumulam cultura (istorie, desen muzica), facem sport si alte lucruri care ne trebuiesc in viata iar parintii nostri nu au timpul necesar sa ni le explice sau nu le stiu.