| Wonderland a întrebat:

Ce credeți? E normal să scadă două puncte dacă ai depășit limita de spațiu la compunerea argumentativă de la evaluarea națională la română de ieri? Mie mi se pare o tâmpenie.

12 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Două puncte scăzute este prea mult, însă măcar jumătate de punct trebuie pentru că îți era specificat în cerință ce limite de spațiu să ai.
Un elev trebuie să fie atent la cerință. Da, două puncte este exagerat însă trebuie să fie taxat acest lucru.

Numai bine!
Succes la examenul de la matematică!

| Joanne a răspuns:

Cred ca profesorul care depuncteaza elevul doar pentru faptul ca este talentat si demonstreaza ca stie prin 30-35 de randuri in loc de 10-15 este incompetent. Asadar, cred ca nu este normal.
Ar fi normal doar daca, pe foaia de examen aparea scris: "Limita maxima de randuri este de 15"... Sau ceva de genul asta...
Oricum, eu zic sa nu iti faci griji. Stiu ca ai talent si nu are rost sa iti tii mintea ocupata cu asa ceva!

| Lala20 a răspuns:

Cine zice ca ne scade? :o Eu am scris cam 17 randuri...si noua profesoara ne-a zis mereu ca nu ne scade nimeni daca scriem mai mult!

| behappy a răspuns:

Depinde de profesor.dar profa mea de romana zice ca.nu ii poate impune o limita unui "geniu"

| goie a răspuns:

Nu se scade daca ai depasit cu putin...si chiar si asa, daca e foarte buna nu scade

| Alexandra_5760 a răspuns:

Mai si mie m-i se pare o tampenie`!tongue sincer...Dar o sa t-i se scadatongue am patit-o si eutongue

| vladsoare a răspuns:

Daca in componenta cerintei respectivei compuneri scrie sa aiba intre xx-yy randuri (ex 10-15) e normal sa se scada anumite puncte. `Regula` asta e de mult in vigoare, nu e ceva noustraight face

| modeph a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.La tezele de la clasa,astea se mai trec cu vederea.Dar stii cum e, examenul e examen, are cerintele lui. big grin

| andreeaaa_8672 a răspuns:

Daaaaaaaaa si daca nu ai pus semnele de punctuatie corect iti scade foarte mult!

| tpuuserd a răspuns:

Mie mi se pare corect. daca mai ai subiectul in cerinta scrie ca iti da 2 p daca te incadrezi in limita de spatiu ceruta, adica 10-15 randuriwinking dar sper sa nu-ti scadahappyhappy

| Barbie_7516 a răspuns:

2 puncte e prea mult daca ar scadea, dar macar jumate de punct...♥

| Barbie_7516 a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti scada 2 puncte, doar jumate de puncttongue