| Andrioaia_Claudiu_1998 a întrebat:

Ce credeti ca ar fi mai bine sa aleg la facultate..ingineria mecanica sau ingineria autovehiculelor. Eu sunt interesat sa stiu sa repar si sa lucrez cu orice tip de masina..sa invat totul despre motoare si sa stiu sa le repar. Dar nu stiu care dintre acestea doua imi ofera posibilitatea sa invat calumea

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu, sunt cam aceleași materii. Dacă te ții de facultate și ești prezent acolo zi de zi și ești atent la cursuri, seminarii, laboratoare o sa te descurci.
Dar ingineria e mai mult teoretica, cred ca dacă vrei sa înveți cum funcționează mașinile și sa înveți sa le repari nu îți trebuie facultate. De fapt muncitorii mecanici care câștiga mulți bani dar și muncesc mult, au invatat singuri meserie sau au luat ceva cursuri, nu au facultate.
Bineînțeles ca facultatea te ajuta mult in viața, dar dacă tot ce ți-ar plăcea e sa repari mașini, eu zic sa îți investești timpul și banii altfel. E decizia ta orice ai face.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ingineria mecanica te pregateste in mai multe domenii. Dar sa stii ca e destul de greu, adica trebuie sa visezi exercitii de mate, fizica, mecanica...practica faci mai putina si mai spre sfarsitul facultatii.

| Andrioaia_Claudiu_1998 explică (pentru Bondarel99):

Si la ingineria autovehiculelor e mai usor?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Andrioaia_Claudiu_1998):

Nu, sunt cam aceleași materii. Dacă te ții de facultate și ești prezent acolo zi de zi și ești atent la cursuri, seminarii, laboratoare o sa te descurci.
Dar ingineria e mai mult teoretica, cred ca dacă vrei sa înveți cum funcționează mașinile și sa înveți sa le repari nu îți trebuie facultate. De fapt muncitorii mecanici care câștiga mulți bani dar și muncesc mult, au invatat singuri meserie sau au luat ceva cursuri, nu au facultate.
Bineînțeles ca facultatea te ajuta mult in viața, dar dacă tot ce ți-ar plăcea e sa repari mașini, eu zic sa îți investești timpul și banii altfel. E decizia ta orice ai face.