| fkfgjgfgd a întrebat:

Ce credeti ca iar trebui sistemului de invatamant romanesc?

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Şters din istorie şi făcut altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seriozitate

| Iunix a răspuns:

I-ar trebui oameni care știu să facă o programă școlară.
De exemplu, eu sunt la un liceu cu profil economic. În clasa a 9 a am făcut o materie numită „Logică " ne-a sâcâit cu logica asta un an întreg și nu îmi folosește la nimic și am făcuto doar în clasa a 9 a atâta, deci asta înseamnă o pierdere de timp, acum nu o mai o facem niciodată.

Alt exemplu. În clasa a 9 și a 10 a fac chimie, bun, dar la profilu meu economic fac chimie degeaba, deoarece nu o să îmi folosească la economie. Și să zicem că în cazul în care nu mai vreau să lucrez in economie, dar vreau să ma angajez undeva unde se cere chimie, degeaba, pentru-că trebuie să fac din nou liceul pentru meseria respectiva.

Deci de ce să învăț eu chimie, biologie, fizică, psihologie, geografie, istorie? Aceste materii sunt inutile și nefolositoare la profilul meu ( economic ).
Le învăț degeaba, timp pierdut.

Acum vezi cât de prost gândit este sistemul de învățământ românesc?

Corectează-mă dacă crezi că am greșit.

| fkfgjgfgd explică (pentru Iunix):

La fel este si in gminaziu