| TheGrayWolf21 a întrebat:

Ce,, Dumnezeii" au Romanii dar dacii si barbarii sau ce creaturi din mitologia lor?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Aceşti "Dumnezei" se numeau "ZEI.
La romani...
Agenorea= zeiţa curajului.Angerona= zeiţa tăcerii; reprezentată cu un deget pe gură; Annona= zeiţa abundenţei, personificare a recoltelor; Amor (Cupidon)= zeul iubirii; Bachus = zeul vinului şi al viilor; Bona Dea= zeiţa castităţii şi a fertilităţii; Bubona= zeiţa care proteja creşterea vitelor; Ceres = zeiţa agriculturii; Concordia = zeiţa bunei înţelegeri; Diana= zeiţa vînătorii, personificare a lunii; Discordia= zeiţa vrajbei şi a violenţelor; Egeria = zeiţă protectoare a naşterilor; Erinii (Furii)= zeiţele răzbunării; Esculap = zeul medicinei; Faun = divinitate romană a cîmpurilorşi pădurilor, identificat cu zeul Pan de la greci; Flora =zeiţa florilorşi a grădinilor; Forculus= zeu protector al porţilor şi uşilor; Fortuna = zeiţa destinului şi a justiţiei; Himeneu = zeul căsătoriei; Ianus = socotit cumva chiar zeul zeilor; Junona= protectoare a maternităşii şi căsătoriei, soţia Lui Jupiter; Jupiter = zeul suprem; Lari= zeii protectori ai casei; Marte= zeul războaielor; Mercur ) zeul comerţului; Minerva = zeiţa artelor, meseriilor, a înţelepciunii; Murcia = zeiţa mirtului, identificată şi cu Venus; Nenia = zeiţa care veghea pe cei morţi; Neptun = zeul mărilorşi al apelor; Orco = zeu care personifica moartea, identificat apoi cu Pluto; Pico= zeu al pămîntului la vechii romani, fiu al lui Saturn; Pluto = zeul infernului; Pomona = zeiţa fructelor şi a grădinilor; Saturn = Personificare a personalităţii, părlnte al lui Jupiter; Silvan = zeu al pădurilor; Apollo= zeul soarelui; Venus= zeiţa vegetaţiei, a primăverii şi a frumuseţii; Vulcan = zeul focului şi al metalelor, soţ al zeiţei Venus;
La daci, zeul suprem era Zamolxe ( Zalmoxis).
Despre cei ai popoarelor barbare, lista e foarte mare. De conspectat un dicţionar de mitologie generală. de Victor Kernbach.