| AlexDorinel a întrebat:

Ce efecte va avea asupra lumii invatatul online?
In afara de socializare eu cred ca a fost bine pentru ca a scazut consumul de combustibil (masini) pentru deplasare.

Plus ca la scoala copiii se duc mai mult sa se laude cu ce si au mai luat sau cu ce au facut, nu sa invete.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da chiar uitasem ca după școala online toți au devenit genii, bine ca mi-ai reamintit.hee hee

| Meme10Meme a răspuns:

Si crezi ca orele online au fost benefice sistemului de invatamant? Cred ca glumesti.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Avantaje:
Problema bătăilor în școli a luat sfârșit.
Copiii nu mai au pretexte să întârzie. Înainte unii ba ziceau că au rămas blocați în trafic, ba că au făcut pană etc (anul trecut niște colegi au jucat fotbal pe teren și au întârziat la oră sub pretextul traficului). Sigur, copii pot în continuare întârzia sau chiuli, dar e mult mai greu față de cum era în școala fizică.
Dacă elevii pleacă din localitate/țară, nu trebuie neapărat să lipsească de la școală (un coleg a stat 2 săptămâni în Anglia și a intrat la școală de acolo).
Dezavantaje:
Elevii își pot închide camera și se pot juca sau pot vorbi în timpul orei. Două colege și-au închis camerele, au pus laptopurile pe mut și au vorbit pe WhatsApp.
De asemenea, unor elevi le poate cădea internetul. Cel mai nasol e atunci când îți pică în timpul testului la mate, chiar la final (am pățit).
Unii copii au părinți care se ceartă, și nu se pot concentra cum trebuie la ore.