| Blue_2910 a întrebat:

Ce este asa grozav la cartile scrise de Stephenie Meyer (Amurg, Luna noua, Zori de zi, Eclipsa)? Am citit cateva pagini dintr-una si nu mi s-a parut nimic interesant, ci doar plictisitor.

14 răspunsuri:
| Mihaitsa22 a răspuns:

Intra-adevar, poate ar fi bine sa lasi balta cititul Amurgului si sa te apuci de ceva ce ti se pare cu adevarat interesant.Nu? Degeaba citesti ceva doar pentru ca si altii au citit, desi preferinta ta nu seamana cu cea a altora, pentru ca e in zadar.tongue

| Blue_2910 explică:

Stiu ca gusturile nu se discuta, dar la cat de multa reclama li s-a facut le consider doar comerciale, fara prea multe lucruri de invatat din ele. Nu sustin ca am dreptate in totalitate, ci doresc sa aflu si parerile celor care le-au citit, poate-mi scapa mie ceva.

| Blue_2910 explică:

Si totusi, ce va place la cartile astea? Ce vedeti interesant la ele?

| Dianaღ a răspuns:

Buna!
In primul rand, gusturile nu se discuta. Eu le-am citit pe toate 4 si mi s`au parut interesante, captivante. Poate nu sunt genul tau, dar asta nu inseamna ca sunt plictisitoarewinking

| GdX a răspuns:

Asta e parerea ta, cum si eu cred despre Harry Potter ca e aiurea, dar gusturile nu se discuta. Fiecare cu ce-i place, poate tie iti place o carte si altcuiva sa i se para aiurea. Cam asta faci si tu cu Amurg al tau. GUSTURILE NU SE DISCUTA.

| MarcAnthony a răspuns:

Nu este nimic grozav la ele. Sunt carti destinate fetitelor de 14 ani, maxim. Iar filmele sun exagerat de prost facute, mi se pare incredibila toata isteria asta, efectiv nu are nicio noima.

| BAIATUL110 a răspuns:

E pur si simplu captivant aceasta idee, un vampir vegetarian care se indragosteste de o adolescenta normala, stearsa e pur si simplu captivant, vrei mai mult cu fiecare pagina pe care o citesti... cel putin la mine asa a fost happy
Si eu la inceput spuneam ca ce vede lumea la aceste carti, si le mai ciriticam si eu desi nu citisem de loc, apoi cand am inceput sa citesc nu m-am mai putut oprii.
Si acum inca imi este dor de povestea Bellei desi am terminat Zori de Zi ierihee hee

Daca nu iti place nu te obliga nimeni sa citesti happy, dar asta nu inseamna ca cartile sunt plictisitoare, naspa sau cum mai vreti voi.
Ai alte gusturi...si cum au spus-o toti pe aici, Gusturile NU se discuta happy

Te-am pupatt :*

| BAIATUL110 a răspuns:

Daca nu iti place cartea nu cred ca filmul te va incantawinking

| BAIATUL110 a răspuns:

E atat de enervat cand ii vezi pe unii care comenteaza ca sunt carti destinate fetitelor de 14 ani!
multa lume matura citeste aceste carti. daca tie nu iti place nu inseamna ca sunt " naspa" sau o pierdere de timp happy

| bluestar a răspuns:

E "grozav" faptul ca toate copilele se identifica cu bella si viseaza prosteste la ideea de a trai pentru totdeauna alaturi de persoana iubita, ca cel mai minunat baiat s-ar indragosti de ele, ca nu vor muri niciodata, ca lumea va fi perfecta si alte aberatii de genu'.
partea proasta din ziua de azi este ca adolescentii nu mai stiu sa distinga realitatea de fictiune; de aici si intrebarile gen "exista vampiri" "ti-ar placea sa intalnesti unul", etc.
am citit toate cartile, insa nu pot afirma ca au fost spectaculoase. modul in care sunt scrise este foarte facil (naratiunea si dialogurile par scrise de un copil de gimnaziu), lipseste substanta, suspansul, actiunea incepe greu si se termina repede si sunt plictisitoare.
iar filmele sunt si mai proaste.

p. s. n-am inteles paralela intre seria amurg si harry potter, unde, desi ultimele filme sunt destul de proaste din punct de vedere scenaristic (pentru ca partea grafica wow!), cartile sunt genial scrise din toate punctele de vedere.

| ankutza17 a răspuns:

Gusturile nu se discuta! Mi se pare stupid sa zici dc aluia ii place ceva ca nu e frumos.Eu iubesc The Twilight Saga:X si mi se apare cea mai buna serie de carti.Si filmele sunt ff bune. Aja ca... e parerea fiecaruia.Fiecare e in felul lui. Sper ca ai inteleswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din primele pagini si mie mi s-a parut cam plictisitor, dar cand ajungi sa citesti mai mult devine interesanta. Mie mi-a placut cartea, dar nu mi se pare cea mai buna. Daca vrei sa citesti niste carti cu vampirii iti recomand seria "Casa Noptii" - P. C. Cast si Kristin Cast > dupa parerea mea, o serie de carti cu vampiri mai bune decat seria twilight.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai esti u prost.mai bine uitete l film. ii mai fain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi filmele si apoi comenteaza.