| pufoshenia_7680 a întrebat:

Ce este "cadrul feeric"?

10 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

In basme se utilizeaza descrieri ale locurilor, care sunt aratate ca fiind perfecte,uimitoare, minunate! Fairy- zana din englezescul fairy s-a format cuvantul feerie, poveste, basm, ireal, ideal, neobisnuit.

| horia2012 a răspuns:

Cadrul feeric depinde context.
ex. El se poate fi creat de catre organizatorul unui eveniment (nunta, petrecere.) pentru ca invitatii sa se simta bine: lumina, muzica, aranjamente florale si altele, toate contribuind la creearea unui "cadru feeric".
ex. In natura "Cadru feeric" - asfintit de soare, liniste, zgomotul frunzelor care cad din copaci...
si poti continua si tu.
Cadrul feeric e un cumul de elemente
artificiale+naturale care induc o stare de relaxare fizica, psihica.Depinde si de starea fizica si psihica a persoanei.
Ce e pentru tine "cadru feeric" pentru cel de langa tine poate fi un simplu peisaj, eveniment...

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

"Feeric" inseamna de basm, de vis, ceva mirific, foarte frumos.
Mai multe detalii aici: http://www.dex.ro/feeric
Deci, cadrul feeric, este un cadru miraculos, foarte frumos.

O zi placuta!

| ema_2625 a răspuns:

Cadrul feeric este un loc fermecator, de vis si il regasim in poeziile eminesciene mai ales, fiind redat prin elemente reprezentative care alcatuiesc acel colt de vis.

| magazinulDepeBlog a răspuns:

FEÉRIC, -Ă, feerici, -ce, adj. Cu aspect sau caracter de feerie, nespus de frumos, plin de poezie, minunat, încântător. – Din fr. féerique.

Sinonime: minunat, fermecator, incantator, de vis

| m00n a răspuns:

Un cadru de basm

| Madellina a răspuns:

Cadru minunat, incantator, fermecator, de vis, ca in povesti

| Simon_Adi_1996 a răspuns:

Este un cadru in care este prezentat o priveliște nespus de frumoasă, încântătoare, ca în basme.

| Skumpaaa a răspuns:

Buna TPU. vreau sa ma ajutati si pe mine :dati ex din text(Calin file din poveste partea a 8)care sugereaza cadrul feeric, de basm, al naturii descrise... dau funda