| ARF a întrebat:

Ce este " centrul de greutate in triunghiul echilateral "? Mi-am pierdut caietul, iar de pe internet nu inteleg. Voi ce ati scris in caiet despre asta?!

Răspuns Câştigător
| UsersBoss a răspuns:

Intersectia bisectoarelor(medianelor) care se duce de pe un varf pe mijlocul laturii opuse iar in intersectia celor trei laturi se pune un punct care se noteaza cu G si ala este centru de greutate.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, într-un triunghi OARECARE, centrul de greutate este intersecţia medianelor.

În particular, în triunghi echilateral, centrul de greutate este intersecţia oricăror 2 linii importante :
* intersecţia a 2 mediane
* intersecţia a 2 înălţimi
* intersecţia a 2 bisectoare
* intersecţia a 2 mediatoare.

Asta deoarece, în triunghi echilateral, înălţimea coincide cu mediana/bisectoarea/mediatoarea.

Toate cele bune.

| stlucian a răspuns:

Intersectia medianelor(Medianele sunt și mediatoare, bisectoare și înălțimi intr-un triunghi echilateral).
Oricare intersectie dintre aceste linii determina centru de greutate si nu numai:
Triunghiul în care cel puțin două dintre cele 4 centre (de greutate, ortocentru, centrul cercului înscris, centrul cercului circumscris) coincid este echilateral.