| TheSniperSinon a întrebat:

Am si eu nevoie de o explicatie cu matematica, ma bate rau problema asta, restul a mers okay dar nu inteleg ce trebuie sa inteleg din "Centrul de greutate se afla in origine"

Un triunghi echilateral ABC are vârful A (i) şi centrul de greutate în origine. Să se determine
perimetrul triunghiului şi afixele vârfurilor B, C.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate este o greseala de exprimare in problema (din pacate, manualele de acum contin multe).
Triunghiul NU are origine.
De origine putem vorbi doar in sistemul de coordonate sau vectorial.

| firu a răspuns:

Centrul de greutate G (0, 0) la intersectia axelor ox si oy. G e la2/3 de vf deci A(0, 2)