| MoneyChannel69 a întrebat:

Buna TPU...Cine poate sa imi dea si mie definitia fabulei si a schitei ca azi dau teza la romana si mi-am pierdut caietul.(definitiile sa fie din caiet nu de pe internet)F U N D A!!!

Răspuns Câştigător
| Cornel320 a răspuns:

Schita este o specia genului epic in proza,de dimensiuni reduse,in care este relatat un singur episod din viata unui numar mic de personaje
Fabula este o specie a genului epic,in proza sau versuri,in ceere sunt satirizate defecte umane,prin intermediul unor personaje din lumea animalelor, a plantelor sau a lucrurilor, carora li se atribuie, prin personificare, insusiri omenesti.

3 răspunsuri:
| MarinSteelseries a răspuns:

Iti spun pentru fabula :
Fabula este specia genului epic in versuri sau in proza in care sunt satirizate defecte general-umane cu scopul de a le indrepta! Funda?

| h3royn a răspuns:

Buna [; x ] Schita este o specia genului epic in proza,de dimensiuni reduse,in care este relatat un singur episod din viata unui numar mic de personaje
Fabula este o specie a genului epic,in proza sau versuri, in ceere sunt satirizate defecte umane, prin intermediul unor personaje din lumea animalelor, a plantelor sau a lucrurilor, carora li se atribuie, prin personificare, insusiri omenesti. Daca te-am ajutat funda? puppy dog eyes

| Serj07 a răspuns:

Fabula este o specie a genului epic, in proza sau versuri, in ceere sunt satirizate defecte umane, prin intermediul unor personaje din lumea animalelor, a plantelor sau a lucrurilor, carora li se atribuie, prin personificare, insusiri omenesti.