| DanJr993 a întrebat:

Ce este eul narator si care sunt marcile gramaticale ale eului narator?

Răspuns Câştigător
| sweet2kitty1049 a răspuns:

Eul narator (sau naratorul, cum vrei tu sa ii spui) este un personaj inventat de autor, care sa il reprezinte in naratiunea respectiva, de aceea i se spune "eul narator" sau "naratorul". Marcile gramaticale ale lui sunt pronumele si verbele la persoana intai. De exemplu: pronume:eu, m- (de la "m-am ascuns", "m-am distrat" sau alte exemple) si verbe : lucrez, sfatuiesc, gresesc, mananc sau am mancat, am vazut.(dar ai grija sa fie la persoana intai) sau voi manca, voi vedea, vazusem, aflasem,... sper ca te-am ajutat. Bafta!winking