| marmotavorbareatza a întrebat:

Ce este fata morgana?

4 răspunsuri:
| Clawd3lw a răspuns:

.1 Fenomen optic, frecvent în țările calde, care face ca obiectele aflate la orizont (sau dincolo de el) să apară ca reflectate în apă, cu imaginea răsturnată (simplă sau multiplicată) și care se datorează mișcării sau creșterii rapide a densității aerului în raport cu înălțimea. 2 Fig. Apariție înșelătoare; iluzie trecătoare
3. Mai e si o cantareata romanca de manelelaughing)

| justsummer a răspuns:

O halucinatie

| Alex442 a răspuns:

O iluzie, ca mirajele din desert

| misstoxick a răspuns:

Fata Morgana f. („Zina Morgana"), fenomen de resfrângere a stratelor atmosferice care face s’apară în aer imagini de coloane, coline și edificii.