| Iulian03 a întrebat:

Ce inseamna Fata Morgana?

Răspuns Câştigător
| andreea2966 a răspuns:

FATA MORGÁNA f. (în regiunile tropicale) Fenomen optic care face ca obiectele aflate la orizont să apară multiple sau răsturnate, ca într-o apă.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este un fenomen optic, frecvent in deserturi, in care imaginile apar privitorului ca reflectate intr-o apa. Se mai numeste si miraj. Numai bine!

| whatevernvm a răspuns:

Buna!

Se spune ca disparea foarte repede, de asta zice " pleci ca fata morgana" adica repede.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Miraj

Bafta.

| papys44 a răspuns:

Http://www.wikipedia.ro/miraj sper ca te-am ajutat:P

| yhsay a răspuns:

O iluzie optica (prezenta des in regiunile calde) prin care un obiect din departare pare sa fie rasturnat sau multiplicat.

| cristina117 a răspuns:

Fata morgana se gaseste in desert. Oamenii care stau mult in soare halucineaza multe lucruri printre care si aceasta fata. E ca si cum fata desertului happy Funda?happy

| myhaelamar86 a răspuns:

Este un miraj ce apare la orizont, la mare departare.

| Jacquelinor a răspuns:

Fata Morgana este imaginea care se creează în deșert din cauza lipsei de apă și a căldurii. Așa-zisul "miraj" se mai numește și Fata Morgana

| buybooks a răspuns:

Miraj.
Sau, mai artistic, aparente inselatoare, iluzii.

| CASANDRAAAAAAAA a răspuns:

Fenomen optic frecvent în regiunile calde, datorită căruia imaginile obiectelor aflate la (sau dincolo de) orizont apar ca și cum s-ar reflecta într-o apă. ♦ Apariție înșelătoare, iluzie trecătoare fundoi?

| Eliut a răspuns:

Fata morgana este un film romanesc, sau fata morgana este un fenomen obisnuit care se produce din cauza caldurii. Cand mergi cu masina... nu ti se pare ca vezi in față o balta de apa si cand ajungi la ea dispare? big grin

| BogdanMarian99 a răspuns (pentru Eliut):

Fata Morgana: fáta morgána s.f. 1 Fenomen optic, frecvent în țările calde, care face ca obiectele aflate la orizont (sau dincolo de el) să apară ca reflectate în apă, cu imaginea răsturnată (simplă sau multiplicată) și care se datorează mișcării sau creșterii rapide a densității aerului în raport cu înălțimea

| BogdanMarian99 a răspuns:

Fata Morgana: Fenomen optic, frecvent în țările calde, care face ca obiectele aflate la orizont (sau dincolo de el) să apară ca reflectate în apă, cu imaginea răsturnată (simplă sau multiplicată) și care se datorează mișcării sau creșterii rapide a densității aerului în raport cu înălțimea. Sper ca te-am ajutat!

| Murariu_Andreea_1996 a răspuns:

Ce iseamna fata morgana