| geany1997 a întrebat:

Ce este forma neliterara? fundita celui mai rapid raspuns

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| yyyyy a răspuns:

Nu e adevarat ce a spus Trulala. si eu facem confuzie dar acum isa stiu bine. Formele neliterare sun prezente in cuvintele care nu sunt scrise corect. ceea ce a spus trulala ''forma de popor'' este altceva adica cum se vorbeste prin moldova, ardel etc

| losnariu95 a răspuns:

Mda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu stiti, nu mai dati raspunsul, sunteti inculti.
Exemplu : Osebire=deosebire
totdauna=totdeauna
cearca=incearca. Ce sunt cuvintele neliterare? Ele sunt cuvintele care sunt scrise gresit ( nu din greseala, si nici regionalisme ci sunt gresite intentionat ). Spre exemplu in unele texte vei vedea cuvantul COLORI sau INLAUNTRU. Acestea sunt cuvintele neliterare.

| noname29 a răspuns:

Nu stiii? :O:O:O:O:O:O:O frate

| Georry a răspuns:

Nici eu nu stiu

| Georry a răspuns (pentru Georry):

Forma neliterara este forma care include termeni stintifici (cred)