| anonim_4396 a întrebat:

Partea de vorbire este aceeasi cu functia sintactica?

Răspuns Câştigător
| xdIoanaBuzilaxd a răspuns:

Nu! Partile de vorbire sunt:Substantiv, pronume, verb, numeral, conjunctie, prepozitie, interjectie iar functia sintactica reprezinta partea de propozitie a unui cuvant dintr-o anumita propozitie. exempu:subiect, predicat, atribut...

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Sau, într-o altă ordine de idei, părțile de vorbire intră în ceea ce numim morfologie, iar părțile de propoziție sau propozițiile în frază constituie capitolul numit sintaxă.