| ilika a întrebat:

am si eu o intrebare: care este definitia nuvelei, iar aceasta este in genul epic sau liric? funda happy

Răspuns Câştigător
| ellutza_9658 a răspuns:

Nuvela este o specie epică în proză de dimensiuni reduse. Acţiunea urmăreşte un singur fir narativ, iar numărul personajelor este relativ redus. Accentul cade asupra personajelor, nu asupra acţiunii; modul de expunere predominant este naraţiunea care se împleteşte cu descrierea şi dialogul.
Exemple: Două loturi (studiat în clasa a şaptea); Popa Tanda (pe care nu l-am studiat nici eu încă, dar ştiu că este o nuvelă)

Cam asta-i nuvela, nimic complicat. Sunt noţiuni simple învăţate de-a lungul timpului.Plizz funda...

4 răspunsuri:
| LoL a răspuns:

Genul epic

uite cand ai o specie a vreunui gen gandeste te daca in ea se exxprima se descriu sentimente sau se petrec anumite eveniment

| XKidutzaa a răspuns:

Nuvela este opera epica, narativa de mare intindere in catre este prezedntata o actiune complexa cu ajutorul unui numa rmare de personaje intre care se isca conflicte puternice...si in legatura cu genul liric. enuvela apartine genului epic deoarece cele lirice sunt doar cele in proza(poezii) sper ca te-am ajutat

| alexaa13 a răspuns:

Nuvela este o specie a genului epic in proza, cu un singur fir narativ si cu un conflict cre implica un numar redus de personaje. Sper ca te-am ajutatbig grin

| TheThor2000 a răspuns (pentru alexaa13):

Thx, m-ai ajutat ff multwinking