| RM94 a întrebat:

Ce este Iluminati si cu ce se ocupa?

Răspuns Câştigător
| AsteptareaMoarteNuAre a răspuns:

Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt, care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.

Multe teorii sugerează că evenimentele din lume sunt controlate și manipulate de o societate secretă care se numește Illuminati.

Dacă doreşti mai multe informaţii accesează link-ul pe care ţi-l dau.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Illuminati

3 răspunsuri:
| Tian44 a răspuns:

O sa ne ucida.(daca le iese planu')

| zeBraJaM a răspuns:

Iluminati e ala cu coarne. cred ca stii cu ce se ocupa, funda?