| TeRoOrIsTull a întrebat:

Ce este masa coleculara? SI cum se determina ea?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Masa moleculara (M) reprezinta numarul care arata de cate ori este mai mare masa unei molecule decat a 12-a parte din masa atomului C12.

masa molara=masa moleculara

Masa moleculara se calculeaza adunand masele atomice ale elementelor

Ex: (A=masa atomica)
M CaNO3=A Ca + A N + A O3
=1*40+1*1+3*16=40+1+48
=89

Daca masa moleculara e 89, atunci masa molara este egala cu 89 g/mol

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Vrei sa spui masa moleculara, deci cu M. Gasesti naibii pe Google tot ce vrei despre asta. Cauta!

| Eternitas a răspuns:

De fapt este masa moleculară, este de la chimie. Se numeşte masă moleculară numărul care arată de câte ori masa unei molecule este mai mare decât unitatea atomică de masă (u. a. m.).

Cantitatea de substanţă care conţine molecule se numeşte mol; N se numeşte numărul lui Avogadro.

Cantitatea de substanţă, numeric egală cu masa moleculară a acesteia, exprimată în grame, se numeşte mol.
Cantitatea de substanţă, numeric egală cu masa moleculară a acesteia, exprimată în kilograme, se numeşte kilomol (kmol), 1 kmol = 1000 moli.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Mas%C4%83_molecular%C4%83
Click aici şi ai Masă moleculară absolută și relativă şi Legătura cu masa molară.