| Aphrodi a întrebat:

Ce este metoda de clasificare Angle?

Răspuns Câştigător
| Chillcs a răspuns:

Dupa Angle cuspa mezobucala a primului molar superior trebuie sa se odihneasca pe cuspa meziobucala a primului molar mandibular. Dintii trebuie sa se potriveasca intr-o linie de ocluzie care sa formeze o curba neteda prin fosele centrale a primului molar mandibular si prin cuspele bucale si marginile incizorilor mandibulei. Orice forma de variatie determina malocluzie.

Clasa I: neutrocluzia in care relatia molarului este normal in ocluzie dar restul dintilor au problem de spatiere, aglomerare, sub sau supraeruptie.
Clasa II: distocluzia sau retrognatismul, in aceasta situatie molarii superiori nu sunt plasati in groapa mezobucala ci anterior ei. Cuspele mezobucale se odihnesc intre primul molar amndibular si premolarul doi. Exista doua subtipuri:
- clasa II diviziunea 1: relatia dintre molari este precum in clasa II iar dintii anteriori sunt protruzionati
- clasa II diviziunea 2: relatia dintre molari este clasa II dar cei centrali sunt protruzionati posterior iar cei laterali incaleca pe cei centrali.
Clasa III: meziocluzia sau prognatismul apare cind dintii inferiori din fata sunt mai proeminenti decat cei superiori. In acest caz pacientul are o mandibula mare sau un os maxilar scurt.