| ___UBIU a întrebat:

Daca nu trec la o materie corigenta pot ramane repetenta? Multumesc

4 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Da, asta e scopul examenului de corigenta (corectare), iti mai da o sansa sa demonstrezi ca ai invatat macar minimul de trecere la materia respectiva si daca esuezi si aici repeti anul de studiu.

De obicei profesorii sunt extrem de indulgenti cu corigentii, ca daca au repetenti in clasa le strica evaluarea (se considera ca e vina lor), la pregatirea pentru corigenta multi dau subiectele de la examen, trebuie doar sa memorezi un minim.

Incearca sa te duci la pregatiri si dai o impresie buna, macar ca te straduiesti si ai sanse sa treci, daca te doare compet la basca atunci ai sanse (mici) sa mai repeti odata clasa.