| Anonimity a întrebat:

Ce este monologul? astazi profa de romana ne-a intrebat si din pacate nu am stiut...

Răspuns Câştigător
| MaxiValau a răspuns:

O figura de stil prin care o persoana vorbeste cu ea insasi. De exemplu cand iti zici in gand: "Ce tare sunt!"
Ps: ma ajuti te rog frumos cu o vizualizare?
http://originals.ro/65685org

| Xpert a răspuns (pentru MaxiValau):

Monologul nu este o figura de stil iar ce spune MaxiValau se nu meste monolog interior, cu totul si cu totul diferit fata de intrebarea pe care ti-a pus-o profa ta, adica in situatiile de comunicare dintre mai multe persoane!

10 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Cand un personaj vorbeste cu sine insusi se numeste monolog, indiferent ca este intr-o opera in proza sau lirica.

| Xpert a răspuns (pentru ThePoet):

Acesta se numeste monolog interior (lamurire pentru SilviuMilitaru1997)

| Anonimity explică (pentru Xpert):

Multumesc

| Xpert a răspuns:

Atunci cand emitatorul trimite/spune o informatie catre receptor si nu primeste un raspuns se creeaza un monolog! Ex:Cand profa ta te-a intrebat ce este monologul si tu nu i-ai raspuns sa creeat un monolog! Bafta!

| TiffanyღBJ a răspuns:

Monologul este o scena / sceneta in care vorbeste un singur personaj.

| mayafashion29 a răspuns:

Monologul-atunci cand vorbesti singur

| Maria_Ana_1995_e a răspuns:

MONOLÓG, monoloage, s. n. 1. Scenă dintr-o lucrare dramatică în care un personaj, fiind singur pe scenă, își exprimă cu glas tare gândurile. ♦ Monolog interior = procedeu literar specific romanului sau nuvelei de analiză psihologică, prin care personajul supune introspecției propriile sentimente. ♦ Lucrare dramatică de proporții reduse, destinată să fie interpretată de către un singur actor. 2. Vorbire neîntreruptă a cuiva, fără a da altuia timp pentru replică; vorbire cu sine însuși. [Pl. și: monologuri] – Din fr. monologue.

| Yuuko a răspuns:

Este atunci cand vorbesti numai tu in fata unui public sau a unei persoane fara sa te intreupa sau sa intervina.

| Nitu_Lavinia_2000 a răspuns:

Monologul este un mod de expunere și procedeu literar prin care personajul își analizează stările sufletești, concepțiile, ideile și le aduce la cunoștința cititorilor sau a spectatorilor. De asemenea, poate fi un tip de discurs continuu în care nu se așteaptă un răspuns.