| Emilianaaa a întrebat:

Ce este predicatul? Cel ce raspunde primeste funda!

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| FaithGaga a răspuns:

Predicatul este partea principala de propozitie care arata ce este, cum este sau ce face subiectul. happy

Răspuns utilizator avertizat
| bumtzbumtz a răspuns:

Este partea principala de propozitie care arata ce face, cum este etc. subiectul.

| γиαჯ a răspuns:

Predicatul este partea principală de propoziție care atribuie subiectului o acțiune, o stare sau o însușire. happy

| DeniDenisa3399 a răspuns:

Predicatul este partea principala de propozitie care arata ce face subiectul. ( care arata actiunea facuta de verb ) Sper ca te-am ajutat :* :* ♥ ♥

| Mihai_Seby_1986 a răspuns:

Predicatul este partea principala de propozitie, fara de care o comunicare nu se poate realiza, si care atribuie subiectului o actiune, o stare, o insusire, o calitate. Raspunde la intrebarile : ce se spune?, cum este? sau chiar cine este? puse subiectului.