| anonim_4396 a întrebat:

Ce este sau ce reprezintă o "ampulă"?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

ÁMPULĂ, ampule, s. f. 1. Organ de mers al echinodermelor. 2. Fiolă, flacon. 3. (Rar) Globul de sticlă al unui bec. – Din fr. ampoule.

| danbnz a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc pentru un raspuns la obiect si complet, desi intrebarea e ciudatica din cauza cuvantului... stiam definitia dar am vrut sa vad daca membrii TPU se pot abtine de la glume ieftine si comentarii de prost gust.

| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Ai vrut sa faci si tu o gluma, si ti s-a parut amuzant cuvantu asta pentru ca are in compozitie amPULA, haha, mare amuzament. Daca eram la gradinita, as fi apreciat gluma.
Ai vrut tu sa vezi daca nu stiu ce laughing iesi, ca ai 8 -9 ani maxim, daca ti se pare amuzant cuvantu ampula. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru danbnz):

Ok.

| danbnz a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema ta e a multora de pe TPU, in loc sa dai un raspuns la o intrebare ciudatica te apuci sa faci psihanaliza.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ampula este un recipient inchis ermetic, de obicei facut din sticla.

| danbnz a răspuns:

Pentru toti cei care au raspuns, sunt dator cu o lamurire:

Stiam definitia, a fost o intrebare capcana parte dintr-un experiment.

Eram curios cati dintre voi vor trece peste amuzamentul initial si vor incerca sa ajute!
Pentru cei "glumeti"... sunteti in clasa a patra sau cum, caterinca mai jalnica nu am vazut in viata mea!

Nu am 12 ani, stiu ce e ala google, am o varsta care o egaleaza, sau chiar o depaseste pe a tatilor multora dintre voi.

Pentru cei care intr-adevar si-au dat silinta doar sa raspunda... le multumesc! Asta ar trebui sa fie spiritul TPU!

Eu unul cel putin nu raspund din principiu la intrebari care-si gasesc raspuns printr-o simpla cautare pe google. Ii ajut pe ala care zice am cautat dar nu am gasit.

De aia "dario2007" merita funda, a dat un raspuns complet corect fara comentarii la o intrebare la care multi dintre voi v-ati hlizit aiurea.
Desi nu ar trebui sa dau funda pentru un raspuns pe care il stiam deja trebuie sa apreciez cum se cuvine efortul acestui membru TPU care a trecut peste prejudecati si a ales sa ajute!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uuu wow, ai auzit și tu cuvântul asta și tu se pare amuzant. Stai sa vezi când auzi de localitatea aia din Croația numita Pu. la

| danbnz a răspuns (pentru suntserios):

Nu esti serios daca nu stii de Botswana currency!

| danbnz a răspuns (pentru suntserios):

Uau... ce ti se pare asa uau?
De P u l a din Croatia stiam cand nu erai nici macar in proiect pentru parintii tai. uau! Wow! Ai auzit si tu de o P u l a si gata uau!

| mihai69 a răspuns:

Flacon, bec, fiolă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte puerila intrebarealaughing) esti la gradinita inca?

| danbnz a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu e un raspuns tinere.

| gogu220 a răspuns:

Stai un pic că am dex-ul la mine.
Acum nu cred că o să mă întrebi ce e aia dex.

| danbnz a răspuns (pentru gogu220):

Pentru gluma asta nu as da nici macar "one botswana coin"

| Tirisvald a răspuns:

Cred ca te referi la un flacon de sticla in forma sferica. Asa se mai numeste si globul de sticla al unui bec.