| victor333 a întrebat:

Ce este senzatia de deja-vu?

8 răspunsuri:
| Turquoise a răspuns:

Buna,
Deja vu inseamna deja vazut dar mai are cateva variatii, precum 'deja trait','deja simtit','deja vizitat' si reprezinta o iluzie ciudata ca am mai trait o experienta cu care ne intalnim pentru prima oara.

| Sofiaღ a răspuns:

Bună.
Pe scurt, "deja-vu"-ul este atunci când simţi că ai mai făcut o anumită acţiune/ai mai trăit acelaşi sentiment/etc. încă odată.
Pa, pa.

| eusebiumunteanu a răspuns:

Cand psihicul uman retraieste un sentiment de deja intamplat, deja vizitat, deja mancat. In cele mai multe cazuri se intalneste atunci cand vizitezi alte locuri unde nu ai fost niciodata, dar totusi traiesti un sentiment pe care l-ai trait si acela cand ai fost de sute de ori pana la chioscul din coltul blocului. NU tine de paranormal ori reincarnare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja`vu. e atunci cand simti ca ai mai facut o`data acelasi lucru`!

| LadyLilith a răspuns:

Sentimentul care te cuprinde cand se intampla ceva, sau cand vezi pe cineva si simti ca deja ai trecut prin intamplarea aia sau deja il cunosti pe persoana respectiva, chiar daca atunci l-ai vazut pentru prima oara. Sentimentul ca ai trait deja momentele acelea.

| BrainLessWorld a răspuns:

Stii cum e? citind fiecare raspuns la intrebarea ta de aici, e un deja-vu. Daca s-a raspuns, nu inteleg pentru ce alte enshpe mi de raspunsuri cu aceleasi explicatie

| creatza_5817 a răspuns:

Este acea senzatie cand crezi ca un anumit lucru s-a mai intamplat odata

| aLyY_1726 a răspuns:

Senzatia de deja-vu este faptul ca ti se pare ca un lucrul la-i mai fucut inca o data la fel