| DianaRalu a întrebat:

Ce este suflul sistolic, dar defectul septal atrial? Vreau cu cuvintele voastre nu de pe internet. Dau FUNDA celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| MariaCristina100 a răspuns:

Suflul cardiac reprezinta o serie de vibratii de durata variabila, ce pot fi auzit cu un stetoscop la nivelul cavitatii toracice, provenind din inima sau din vasele mari de sange. Suflul sistolic este un murmur care incepe in timpul sau dupa primei batai a inimii si se termina inainte sau in timpul celui de-a doua batai a inimii.
Iar defectul septal atrial este o malformatie cardiaca congenitala ce consta intr-un defect al septului interatrial care permite trecerea anormala a sangelui din atriul stang in atriul drept.

Inainte de nastere, in inima embrionului exista in mod normal o comunicare intre cele doua atrii care permite irigarea fatului cu sange oxigenat din placenta. Dupa nastere aceasta comunicare se inchide dar la circa 20% ramane o mica comunicare fara semnificatie hemodinamica- foramen ovale patent.
Sper ca ai putu intelege ceva...Ma rog asta am priceput eu de la ore(depinde de profesor).